28. září 2016 –– architektura –– Ondřej Krynek
V roce 2017 bude zahájena výstavba první etapy nové čtvrti Smíchov City, která změní aktuálně žalostnou podobu lukrativní čtvrti Smíchova od autobusového nádraží Na Knížecí až po vlakové Smíchovské nádraží. Hlavním cílem projektu je vrátit bydlení do centra, ale čtvrti budou multifunkční, tedy s kancelářemi, obchody a restauracemi.
„Hlavním tématem Smíchov City je vrátit bydlení do centra, a to formou typické blokové zástavby. Na návrhu prvních dvou bloků pracovalo sedm ateliérů, jež zvítězily v nezávislé architektonické soutěži vyhlášené ve spolupráci s pražským Institutem plánování a rozvoje. Rozmanitost obytných bloků je podpořena tím, že jednotlivé domy navrhovaly různé ateliéry. Tímto způsobem, tedy s cílem vdechnout nové čtvrti atmosféru rostlého města, chce developer postupovat i ve zbytku území,“ uvádí mediální zástupce Sekyra Group Simona Krautová.
„Kromě diverzity staveb je pro projekt klíčová i práce s veřejným prostorem. Nové čtvrti chceme dát velkorysou pěší zónu, jejíž hlavní bulvár bude 28 metrů široký a bude křižovat dvě velké parkové plochy,“ uvedl ředitel Sekyra Group Leoš Anderle, jehož společnost o konečné podobě projektu chce vést diskuzi s obyvateli, magistrátem i zastupiteli Prahy 5. Celkově má řešené území 216 099 metrů čtverečních. Plánováno je 22 000 metrů čtverečních zeleně a to v podobě dvou parků. Nejdůležitějšími novými veřejnými prostory bude Náměstí Na Knížecí přednádražní prostor u Smíchovského nádraží. Zbudován má být i hlavní bulvár o šířce 28 metrů.
Hlavním cílem budou obytné domy, kde bydlení najde asi 3 300 obyvatel. Další součástí bude 190 000 metrů čtverečních ploch pro služby, nakupování a kanceláře, které poskytnou moderní zázemí pro 9 000 pracovních míst. V první etapě vznikne 400 bytů a kancelářská budova o velikosti 10 500 metrů čtverečních pronajímatelných ploch. V projektu se také počítá s prvky smart city, jako je systém řízení veřejného osvětlení, řízení semaforů či inteligentní mobiliář. Urbanistický plan navrhlo studio A69 architekti.
Čtěte další články na téma Praha a urbanismus
Foto a zdroj: Sekyra Group