17. července 2019 –– architektura –– Ondřej Krynek
Ve středu bude v rámci aktuálně probíhajícího čtvrtého Bienále experimentální architektury otevřen v Praze v Galerii Jaroslava Fragnera pavilon Drop the Spring. Architekti Jan Tůma a Jindřich Ráftl tak ukážou unikátní strukturu pro připravovaný pavilon Czech Spring pro světovou výstavu Expo 2020, která proběhne v Dubaji.
Návštěvníci večerní akce se budou moci těšit na prezentaci konstrukčního systému organické struktury Czech Spring, která bude součástí pavilonu účasti České republiky na Expo 2020 v Dubaji. Struktura zastínění neboli Ornamental Shading Canopy, využívá principu aktivního ohybu a stane se jednou z největších svého druhu na světě.
„Objekt se stává ztělesněním proměny a metaforou technologie, kterou neskrývá v uzavřených prostorách, ale vystavuje ji na odiv ve formě mraku potrubí – Sawer Cloud, který propojuje všechny jeho části. Trajektorie mezi jednotlivými místy procesu proměny jsou cévami organismu pavilonu a tvoří základ organické formy. Struktura není jen pasivní dekorací, ale její jednotlivé části jsou napojeny na systém S.A.W.E.R. Stává se tak aktivní součástí systému, který reprezentuje. Pavilon není pouze mrtvou schránkou, ale je živým organismem, jehož je proces proměny metabolismem,“ uvádí architekti k plánovanému pavilonu pro Expo 2020, který se bude chlubit systémem S.A.W.E.R. získávající pitnou vodu ze vzduchu.
Čtěte související článek na DesignMag.cz
Pavilon České republiky pro Expo 2020 dostal podobu mraku z potrubí
Čtěte další články na téma pavilon a Expo
Foto: Expo 2020 a Studio RFRM
Zdroj: Galerie Jaroslava Fragnera