26. ledna 2019 –– události –– Ondřej Krynek
Ze slovenského Bratislavského hradu doputovala do českého Národního muzea v Praze rozsáhlá Česko-slovenská / Slovensko-česká výstava. Až do konce června je možné prohlédnout si na 1 200 předmětů, které mapují obě republiky od založení Československa až do nedávných dob pomocí techniky, oblečení, obyčejných předmětů až po módu nebo plakáty.
„Česko-slovenská / Slovensko-česká výstava mapuje všechny klíčové okamžiky bouřlivého 20. století, ale též konkrétní osudy obyčejných lidí. 1200 předmětů doplněných audiovizuálními dokumenty a interaktivními prvky návštěvníkům připomene, jak se Československu žilo, jaké hodnoty vyznávalo a čím dodnes inspiruje svět,“ uvádí kurátoři výstavy, ke které byla vytvořena i speciální naučná webová prezentace.
„Vedle exponátů připomínajících každodenní život je výstava plná unikátních předmětů mapujících osudové okamžiky. Poprvé v historii na ní návštěvníci mohou spatřit zcela jedinečný soubor nejvýznamnějších dokumentů našich dějin, jako jsou originály Pittsburské dohody, Mnichovské dohody, Československé ratifikace mírových dohod nebo Deklaraci Hácha – Hitler, jejímž podpisem byla ukončena existence meziválečného Československa,“ dodávají.
Expozice svým rozsahem nahlíží na většinu myslitelných odvětví tehdejšího života v Československu. Setkat se můžete s dopravními prostředky jako tramvaj, kola nebo motory, tehdejší elektronikou od obyčejného telefonu až po magnetofon, vybudována byla malí školní třída, ukázány jsou umělecké směry od grafik po sochařství a užitné umění a nechybí ani poznamenání republiky všemi režimy.
Čtěte další články na téma výstava
Foto a zdroj: Národní muzeum