1. března 2022 –– architektura –– Ondřej Krynek
Architektonický ateliér Killa Design dokončil v Dubaji futuristickou budovu muzea budoucnosti Museum of the Future. Budova je složena ze dvou částí, kde tou dominantnější je oválná hmota s ornamentální fasádou. Interiér muzea je očekávaně moderní a představuje technologie budoucnosti.
Museum of the Future navrhlo v roce 2015 dubajský architektonický ateliér Killa Design. Skládá se ze dvou částí. Základem je zelená mohyla představuje zemi, oválná stavba představuje lidstvo a prázdnota uvnitř ní pak neznámou budoucnost. Do muzea vede hned několik cest a to v přízemí mohyly nebo pak po schodišti k vodní ploše, odkud je navíc výhled na město.
Dominantou muzea je bezesporu oválná budova se zdobenou fasádou. Vyrobená je specializovaným procesem s pomocí robotů z 1 024 kusů z nerezové oceli. Fasáda má celkovou plochu 17 600 metrů čtverečních a je jakýmsi plátnem, kde jsou umístěny citáty šejka Mohammeda Bin Rašída Al Maktúma vykreslené kaligrafií Mattara bin Laheje v kaligrafickém provedení od Mattara bin Laheje. Okna jsou pokryta fotovoltaickými panely.
Interiér muzea nabízí řadu využití. Krom běžných expozic, kde jsou představeny vědecké výsledky, ukázky budoucnosti až do roku 2071 i další fantastické technologie, najdete v interiéru monumentální atrium s točitým schodištěm nebo speciální prostor pro pořádání různých společenských akcí. Ohlas na stavbu je tak velký, že vstupenky jsou na měsíc dopředu vyprodané.
Čtěte další články na téma Dubaj a muzeum
Foto a zdroj: Museum of the Future