11. listopadu 2009 –– architektura –– Zdeněk Robin Scholze
V New Yorku na Manhattanu vyraší další výškový trn a The Museum of Modern Art bude „při tom“ a zároveň i „v tom“. Nový mrakodrap od architekta Jeana Nouvela, oficiálně nazývaný Tower Verre, vyroste těsně vedle budovy muzea MoMA a umožní tak rozšířit jeho výstavní prostory, zbytek si rozdělí rezidenční bydlení a luxusní sedmihvězdičkový hotel.
V roce 2007 prodalo muzeum pozemky přiléhající těsně k budově realitní společnosti, která se po dohodě s muzeem rozhodla uskutečnit projekt multifunkční budovy. Organicky vzhlížející 82 poschoďová stavba nabídne přímé propojení se stávajícími výstavními prostory MoMA, které si při navýšení výměry galerií o 3600 metrů čtverečních polepší o třicet procent. Vstupní prostory ani lobby se nezmění, pouze současné druhé, čtvrté a páté podlaží expandují do Tower Verre na 53 West 53rd Street.
Jean Nouvel, jeden z nejvýznamnějších architektů současnosti na světě, navrhl 320 metrů vysokou zužující se věž, která o jeden metr převyšuje budovu Chrysler Building. Původní návrh z roku 2007 však dokonce počítal s výškou 381 metrů, čímž by stavba dosahovala stejné výšky jako střecha nejpopulárnějšího mrakodrapu ve městě Empire State Building.
Současný a nejspíše finální návrh počítá také se sto padesáti (dříve sto dvaceti) byty v nejvýše položené části a sedmihvězdičkovým superluxusním hotelem s jedním stem pokojů ve střední části mrakodrapu. The New York Times píší o díle jako o nejradostnějším prvku městského panorama poslední generace.
Plán nové dominanty na Midtown West musel za poslední více jak dva roky obstát tlaku mnohých námitek, které utichly po definitivním schválení stavby městskou administrativou na konci října. Obavy se týkaly zatemnění výhledů, narušení světelného stavu, přeplněného metra a chodníků.
Nutno podotknout, že v narůstající konkurenci muzeí a s blížícím se termínem dostavby komplexu muzeí v Dubaji, včetně velkolepého tamního Guggenheimu, si MoMA zaslouží odpovídající rozvoj. Spojení kulturní a komerční funkce v podobě hotelů a bydlení může v předraženém New Yorku působit jako ideální řešení v pokrytí neúnosných nákladů na provoz.
Jean Nouvel se narodil v létě roku 1945 ve Francii, kde také žije a nejčastěji pracuje. Za svůj život si vybojoval řadu prestižních ocenění na poli architektury, mezi nejvýznamnější patří The Pritzker Architekture Prize z roku 2008, které je největší možným architektonickým oceněním na světě.
Jean Nouvel vás nadchne neuvěřitelnou expresivitou interiéru (stačí jediná návštěva Musée du quasi Branly v Paříži a budete vědět, o čem mluvím) a originální fasádou, která dělá z každého jeho projektu umělecký zážitek – Arab World Institut v Paříži nebo měňavá Torre Agbar v Barceloně (doporučuji překonat ostych z falického tvaru a prozkoumat krovky budovy při západu nebo východu slunce).
Foto a zdroj: 53 West 53rd Street a Jean Nouvel