27. května 2022 –– architektura –– Ondřej Krynek
Architektu z pražského Studia Acht jsou autoři urbanistické koncepce a návrhu budov, které v Brně vyrostly místo bývalé textilní továrny Vlněna. Součástí první etapy revitalizace nebyla jen výstavba nových budov a zeleného vnitrobloku, ale také bohulibá záchrana jednoho z nejstarších neorenesančních paláců ve městě. Jeho rekonstrukce je třešničkou na dortu celého projektu.
„Areál se nachází na dohled centra Brna v zastavěném území městského bloku o celkové ploše cca 40 tis m², který je vymezen ulicemi Dornych, Přízová a Mlýnská. Východní hranici areálu tvoří říčka Ponávka. Komplex vznikl na místě původního brownfieldu – areálu bývalé textilní továrny Vlněna, který byl v důsledku svého původního využití částečně kontaminován. Výstavba dosud vznikla na více než polovině rozlohy území, vývoj však dále pokračuje,“ uvádí architekti Václav Hlaváček, Matěj Kuncíř a Michaela Nováková.
„V těsném sousedství novostaveb zůstal zachován původní Palác Bochnerů ze Stražiska, který je jedním z nejstarších neorenesančních paláců v Brně (postaven v roce 1867). I přes vypsaný demoliční výměr na celé území bývalé továrny se architekt ve shodě s investorem rozhodl palác zachovat. Při rekonstrukci se podařilo objevit původní štukové stropy, historické schodiště a cenné nosné konstrukce v přízemí. Zachován by měl být i původní objekt Výtopny s komínem,“ dodávají k projektu, který soutěží o Českou cenu za architekturu.
Nejvíce přínosnou stavbou v areálu je samozřejmě ostrov zeleně ve vnitrobloku, nejvýraznější je pak určitě budova H, která dostala organický design připomínající oblázek. Architekti jej navrhli tak, aby se z každého úhlu pro pozorovatele jevila trochu jinak. Díky ochozům je pak z vyšších pater krásný výhled na město.
Čtěte související článek na DesignMag.cz
Bytové domy v Rožnově pod Radhoštěm dostaly jednoduché tvary se sedlovou střechou
Čtěte další články na téma Brno a rekonstrukce
Foto: Tomáš Slavík
Zdroj: Studio Acht