15. července 2022 –– architektura –– Ondřej Krynek
Na okraji nizozemského města Amsterdam, v místě mezi městem a rozlehlou krajinou, byl dokončen neobvyklý bytový dům SluisHuis. Navrhl jej dánský architektonický ateliér BIG. Celý plave na vodě, má půdorys čtverce a v jednom rohu se nad vodou vznáší, což umožňuje vplouvání a kotvení menších lodí.
„Protože jsem strávil formativní léta jako architekt v Holandsku na konci 20. století, cítím se jako po návratu domů, když nyní mohu přispět k architektuře města, které jsem tak dlouho miloval a obdivoval. Náš SluisHuis je koncipován jako městský blok centra Amsterdamu plovoucí v jezeře IJ, doplněný o všechny aspekty městského života. Směrem k městu se budova ve vnitrobloku sklání a zve návštěvníky k výstupu její střechu a vychutnat si panoramatický výhled na nové čtvrti na IJ. Směrem k vodě se budova zvedá z řeky a otevírá obrovskou bránu pro vplutí lodí a jejich zakotvení v přístavu/dvoře. Budova uvnitř přístavu s přístavem uvnitř budovy,“ řekl Bjarke Ingels z ateliéru BIG.
„Kolem budovy se vine promenáda s veřejnými programy, která pokračuje do vody a vytváří souostroví ostrovů s hausbóty, školou plachtění a plovoucími zahradami. Veřejný průchod stoupá po kaskádovitých terasách budovy a slouží jako malá střešní ulice, která nakonec vyústí na samý vrchol budovy a vytvoří vyhlídkovou plošinu nad jezerem IJ. Pasáž vytvoří nejen cíl pro návštěvníky a sousedy, ale také propojí obytné jednotky mezi sebou a vytvoří jedinečné trojrozměrné společenství mezi obyvateli budovy,“ dodávají zástupci ateliéru.
SluisHuis s celkem 369 byty, kde některé jsou vybavené terasami, mění zcela okolí a městský život v této čtvrti. Stává se magnetem pro svou koncepci i architekturu. Vnitroblok plný vody bude lákat ke kotvení menších lodí, i když místní by zde možná radši měli zelený park. To nic nemění na tom, že jde o unikátní budovu, na jejíž architektuře se podílel i český architekt Jan Magasanik pracující v ateliéru BIG.
Čtěte další články na téma bydlení a Amsterdam
Foto: Ossip Van Duivenbode
Zdroj: BIG