21. srpna 2022 –– architektura –– Ondřej Krynek
Východně od Rokycan v obci Dobřív byla obnovena Národní kulturní památka Vodní hamr. Pod vedením třech architektů byl unikátní objekt citlivě rekonstruován a vznikla v něm nová expozice, která ukazuje hamernické řemeslo a historii železářství na Rokycansku. V objektu probíhají i prezentační akce ukazující práce kovářů a tesařů.
„Strojní vybavení hamru z 19. století poháněné čtyřmi vodními koly bylo restaurováno, rozšířeno o chybějící prvky a byla mu prodloužena životnost. Objekt byl doplněn o mobiliář a expozici hamernických výrobků a historie železářství. Důraz byl kladen na zachování autentických hodnot památky, dochované matérie stavby a dotvoření atmosféry provozu hamru na počátku 20. století. Obnoveny byly elektrické instalace včetně doplnění o druhotně použité prvky ze zrušených industriálních provozů. Během prací došlo k několika vynuceným změnám a zpřesněním projektu na základě hlubšího poznání památky,“ uvádí architekti Václav Mastný, Jan Soukup a Marek Marovič.
„Před vstupem do objektu byly odhaleny rozsáhlé části původní dlažby a zbytky zaniklých budov, které jsou nově prezentovány a doplněny do celistvé plochy při zachování dochovaných reliktů. V rámci obnovy bylo dbáno na citlivé hospodaření s materiálem vykopané zeminy smíšené se struskou a kameny, která byla opětovně využita pro vnitřní úpravy podlahy. Dokončená památková obnova hamru v Dobřívu zachovala v maximální míře autentickou atmosféru místa a umožnila živou prezentaci hamernického řemesla,“ dodávají.
Čtěte související článek na DesignMag.cz
Bývalá elektrárna v Trutnově se proměnila na Centrum současného umění EPO1
Čtěte další články na téma rekonstrukce a muzeum
Foto a zdroj: Západočeské muzeum v Plzni