23. září 2022 –– architektura –– Ondřej Krynek
Nedaleko obce Marvartice, ležící v Královéhradeckem kraji, vznikl u silnice místo malé původní stavby nový vodojem. Navrhl jej pardubický ateliér Zette a mimo jímání obrovského množství vody nabízí také vyhlídku na nedaleký hrad Trosky. Přízemní stavba z betonu je z velké části zarostlá zelení a nabízí mimo jiné i posezení v závětří s výhledem do krajiny.
„Rozhodl jsem se začlenit rozhlednu do objektu vodojemu a udělat z nich jeden celek. Polní brázda. Přirozeně jako cesty, vznikají brázdy v poli, je to reakce na překážku. Překážku, kterou je nutno obejít po trajektorii křivky. Vznikla vlnka na kraji pole. Vlna která nepřekáží. Jemně si vybíhá do prostoru, aby nás vtáhla do svého světa a odkryla nám krajinu pod námi. Vzniká tak nový zemní útvar, vymezený betonovými stěnami a posety luční travou,“ uvádí architekti Zdenek Balík a Jakub Dvořák.
„Proč lidé lezou na vrcholy a pohledem sledují linii obzoru? Dává jim to pocit identity – tady jsem. Toto je můj citový myšlenkový kontext. Sem patřím.“
Václav Cílek, geolog a spisovatel
Místo malého domečku na okraji pole u cesty tak vznikla mohutná, ale přesto nevýrazná stavba. Postavená je jako betonový monolit, který v podzemí pojme 300 kubíků vody. Přestože je to konstrukčně obdobná stavba s podobnými svého druhu, právě rozhledna a celková přístupnost stavby pro veřejnost z ní dělá něco výjimečného, co v krajině, kde musí tu a tam stát technická stavba tohoto charakteru, potřebujeme. Záleží tedy na investorovi, architektovi, myšlence, designu i provedení. V tomto případě došlo k perfektnímu propojení.
Čtěte související článek na DesignMag.cz
Rokytnici nad Jizerou ozdobily vyhlídky a vyhlídkové věže na vrchu Stráž
Čtěte další články na téma rozhledna a Česká republika
Foto a zdroj: Zette