21. listopadu 2022 –– architektura –– Ondřej Krynek
Na Moravě v oblíbené obci Pavlov postavil architekt Marek Štěpán ze svého Atelieru Štěpán další příjemné vinařství. Jmenuje se Přátelé Pavlova a mezi vinicemi je nenápadnou přízemní stavbou, která se snaží nevyčnívat a spíše splynout s okolím. Její design je ovlivněn cestou architekta do Středomoří a inspirován tradičními stodolami. Materiály jednoduše vyznívají v exteriéru i interiéru.
„Objekt vinařství jsem navrhoval po svém pobytu ve Středomoří, odráží se na něm středomořská kultura a slunce. A je to logická spojitost, protože na Pálavě kdysi zakládali vinice Římané. Pavlov a víno jsou jedno a totéž,“ uvádí architekt Marek Jan Štěpán, která je znám především architekturou kostelů.
„Budova je navržena s využitím přírodních vlivů (stínění, přesahy střech, převaha přirozeného větrání, materiálové členění, zasazení do terénu, retence vody), doplněných zdrojem tepla a chladu. Dá se říci selsko-ekologicky, tedy se zvážením souvztažností moderních technologií a starých principů,“ doplňuje ke stavbě, jenž stojí v chráněné krajinné oblasti a musela tak splnit nastavené podmínky.
Zajímavostí na vinařství je jeho zapuštění do terénu, vegetační střecha pro splynutí s okolím, využití minima stavebních a převážně lokálních materiálů. Z celkové užitné plochy 720 metrů čtverečních je většina věnována výrobě a skladování vína. Návštěvníci mají zpřístupněnu jednu místnost a možnost posezení u několika stolků venku pod přístřeškem. Interiér si stejně jako exteriér hraje se dřevem a přiznáním stavebních materiálů.
Čtěte související článek na DesignMag.cz
V Pavlově se otevřel Wine bar Reisten s velkou terasou vyhlížející do vinohradu
Čtěte další články na téma víno a Atelier Štěpán
Foto: BoysPlayNice
Zdroj: Atelier Štěpán