22. listopadu 2022 –– architektura –– Ondřej Krynek
Claremont McKenna College je prestižní kalifornská univerzita svobodných umění. Stane se ještě zajímavější díky nové budově, kterou pro ni navrhl Bjarke Ingels se svým dánským ateliérem BIG. Ve škole ze dřeva, skla a dalších moderních materiálů bude sídlit příští generace Kravisovy katedry zaměřené na integrované vědy. Škola budoucnosti, jejíž design připomíná hru Jenga, se bude zaměřovat na znalosti o genech, mozku a klimatu.
„Struktura budovy je navržena jako hromada dvou objemů nebo obdélníkových bloků – dva na patro – s každou dvojicí otočenou o 45 stupňů oproti patru pod sebou. V interiéru je každý jednotlivý objem na delších hranách vyjádřen jako obdélníkový dřevem obložený krov a na kratších stranách jako skleněná fasáda od podlahy ke stropu. Neustálé otáčení jednotlivých podlaží vytváří v srdci budovy centrální atrium s nebeským osvětlením, které poskytuje přímý výhled do učeben a výzkumných prostor ze všech úrovní,“ uvádí architekti z BIG ke svému poslednímu projektu.
„Jsme svědky prolínání dříve odlišných oborů: průlomové objevy v počítačové a datové vědě vedou k průlomovým objevům v přírodních a biologických vědách. V důsledku toho potřebujeme poskytnout prostory pro integraci těchto dříve oddělených věd. Architektura nového centra Robert Day Sciences Center’s se snaží tuto integraci a interakci maximalizovat. Laboratoře a učebny jsou poskládány do kompozice připomínající Jenga a rámují otevřený vnitřní prostor bez sloupů, který se volně a flexibilně přizpůsobuje neustále se vyvíjejícím požadavkům technologie a vědy. Každé podlaží budovy je orientováno jiným směrem do areálu, což usměrňuje tok lidí a myšlenek uvnitř mezi laboratořemi a učebnami i navenek mezi integrovanými vědeckými obory a zbytkem areálu. Doufáme, že budova nejenže vyvolá nové rozhovory mezi vědci, ale že může také podnítit ostatní studenty humanitních oborů k hlubšímu zájmu o přírodní vědy a naopak. Analytické objímá experimentální – racionalita se protíná s kreativitou,“ říká Bjarke Ingels.
Na škole není zajímavý jen její design exteriéru, ale také řešení interiéru, kde dominantou bude dvouposchoďové atrium, kde se mají prolínat studenti, profesoři a pomocní pracovníci univerzity. Najdeme zde knihovny, místa pro posezení, venkovní terasu, promyšlené řešení v okolí univerzity pro školní i školní aktivity po škole. Důležité je i propojení interiéru s okolní zelení. Škola se stane vzorem pro podobné instituce.
Čtěte související článek na DesignMag.cz
BIG vyhráli soutěž a podle jejich návrhu se v Praze postaví Vltavská filharmonie
Čtěte další články na téma škola a BIG
Foto a zdroj: BIG