12. února 2023 –– architektura –– Ondřej Krynek
Nedaleko slovenského Trenčína v obci Opatová vznikal šest let úchvatný rodinný dům. Na složitém pozemku stával kdysi mlýn s vodním náhonem, sklady a chlévy. Nový majitel s pomocí a podle návrhu ateliéru RDTH ponechal jen srdce původního mlýna, vybudoval nový rodinný dům podél cesty a obě budovy propojil objektem s užitnou funkcí a možností vestavby v podkroví. Celek si vkusně ponechává vesnický ráz i řadu původních prvků.
„Objekt mlýna je příliš cenný na to, aby byl zdemolován a příliš veliký na to, aby byl zrekonstruován celý. Zachováváme z něj proto jenom jeho nejstarší část a jednu obvodovou stěnu novější dostavby. Tato stěna s oknem z exteriéru do exteriéru je torzem. Vytváří unikátní atmosféru svou povahou a vztahem k novým a původním objektům. Zachovávaná část bývalého mlýna získává nové využití. Stává se místem pro setkání, které je v přízemí. Prostor pro práci zůstává umístěný v patře. Nejhodnotnější části původní technologie mlýna jsou téměř 200 let stará dřevěná stolice, na které bylo uložené mlýnské kolo a násep pšenice. Tyto prvky jsou citlivě ošetřeny a využity tak, aby v prostoru dostaly významné postavení. Do obvodové stěny mlýna je vsazeno nové čtvercové bezrámové okno. To otvírá zcela nový průhled na dvůr i do okolí. Jeho ostění je zevnitř obloženo smrkovými prkny, stejnými, jaké jsou na i podlaze patra,“ uvádí architekti René Dlesk, Tamara Kolaříková, Tomáš Oriešek a Ján Madura.
„Novostavba rodinného domu se přimyká k potoku a svou hmotou vytváří soukromí na dvorku za domem. Vyniká siluetou tří nestejných navazujících sedlových střech. Díky nim v domě vzniká prostorová pestrost a umožňuje obyvatelům zažívat přechody z menších, spojovacích a užitkových prostor do někdy překvapivě velkých, otevřených, pobytových místností. Novostavba kontrastuje s historickým objektem mlýna téměř minimalistickou estetikou. Stěny a stropy jsou bílé, hladké. Jen v některých neopláštěných plochách prozrazují, že konstrukce domu je tvořena CLT panely, které zásadně urychlily proces hrubé stavby domu. Na podlaze je jednobarevné marmoleum, koupelny jsou střídmé, s malými čtvercovými bledě šedými obklady. Fasáda je obložena modřínem, a to i před okny do ulice, kde jsou části fasády otvíravé. Dům je velice dobře zateplen tlustou vrstvou dřevovláknité izolace. Zdrojem tepla je tepelné čerpadlo, jehož hospodárnost výrazně zvyšuje rekuperační technologie. Ta domu pomáhá udržet zdravé klima i když domácí zapomenou vyvětrat,“ dodávají.
Část domu s garáží a prostory pro uskladnění zahradní techniky nebo jízdních kol je podepřená subtilními sloupky a navržená tak, aby zde mohla v případě potřeby vzniknout další pobytová část domu. Velmi příjemné je i řešení zahrady a různých zákoutí s posezením. Nenásilná forma a použití klasických materiálů dává uzavřené a klidné zahradě příjemný nádech, který najdeme v celé architektuře i interiéru domu. Projekt byl přihlášen do soutěže Interiér roku 2021. Do dalšího ročníku 2022 je možné hlásit se do 28. února 2023.
Čtěte související článek na DesignMag.cz
Na samotě nedaleko Ostravy rekonstruovali větrný mlýn a přistavěli stavení na bydlení
Čtěte další články na téma bydlení a Slovensko
Foto: Filip Beránek
Zdroj: RDTH a Interiér roku