14. února 2023 –– architektura –– Ondřej Krynek
Asi desetimilionové subprovinční čínské město Changchun bude mít nový již třetí letištní terminál. Navrhl jej mezinárodně uznávaný architektonický ateliér MAD a dostal tvar připomínající pírko. Designu stavby bude dominovat klenutá střecha, odkud se budou cesty rozdělovat do třech větví a dále pak k 54 vstupním branám pro letadla. Ročně má nový terminál odbavit asi 22 milionů cestujících.
„Budova terminálu byla navržena tak, aby letišti dodala lidsky působící prostor s uklidňující přítomností, a to jak z dálky, tak zevnitř. Když se návštěvníci blíží od stanice vysokorychlostní železnice Longjia nebo od parkovacího objektu, uvítá je jedinečný profil terminálu ve tvaru vějíře, který připomíná vznášející se pírko – což je narážka na letadla, která budou po celý den stoupat a klesat z jeho terminálů,“ uvádí hlavní architekt Ma Yansong.
„Díky tříprsté struktuře chodeb obklopených oblouky si terminál zachová celkové harmonické uspořádání v návaznosti na terminály T1 a T2 a zároveň zvýší počet míst pro cestující v blízkosti letadel. Při vstupu se cestující setkají s velkým, nepřerušovaným přízemím, které poskytuje přímý přístup k metru, automobilové komunikaci a dalším způsobům dopravy spojujícím terminál s větším areálem,“ dodává.
Zajímavostí na novém letištním terminálu s výškou 49 metrů je hned několik a to například integrace nových technologií do letištní haly i odbavení cestujících. Odbavovat je budou samoobslužné automaty s integrovanou bezpečnostní kontrolou. Další zajímavostí je integrace dopravy do terminálu. Metro je hned pod terminálem, parkoviště pro auta je 50 metrů a vysokorychlostní železnice do 200 metrů chůze.
Čtěte související článek na DesignMag.cz
Polsko postaví u Varšavy jedno z největších letišť na světě podle návrhu Foster + Partners
Čtěte další články na téma letiště a MAD
Foto a zdroj: MAD