22. února 2023 –– architektura –– Ondřej Krynek
Museum Egizio neboli Egyptské muzeum bylo založené v roce 1824 a je nejstarší muzeum staroegyptské kultury na světě. Najdete jej v Collegio dei Nobili v Turíně a v roce 2024 bude mít zcela novou podobu. Mezinárodní architektonickou soutěž na proměnu muzea na moderní kulturní objekt vyhrál nizozemský ateliér OMA. Dominantou bude nově zakryté nádvoří Piazza Egizia a s ním propojené další části muzea, multimediální instalace a nově řešené expozice.
„Projekt reorganizuje veřejné prostory muzea do šesti výrazných městských místností, z nichž každá má své jedinečné měřítko, funkci a kvalitu. Největší městskou místností, která je ústředním bodem muzea, je Piazza Egizia, navržená jako veřejný prostor sdílený mezi Museo Egizio a městem. Centrální páteř spojuje šest městských místností dohromady, a to i s oběma vstupy do muzea na Via Accademia a Via Duse. Do stávající fasády budovy na Via Duse byly zavedeny otvory, které zvou veřejnost do muzea a na náměstí Piazza Egizia k různým každodenním volnočasovým aktivitám. Geometrický vzor v přízemí – inspirovaný artefakty muzea, jako je pohřební maska Merit, vytváří vizuální kontinuitu napříč městskými místnostmi,“ uvádí architekt David Gianotten a vedoucí projektu Andreas Karavanas.
„Piazza Egizia je dvouúrovňové multifunkční nádvoří koncipované jako palimpsest historie muzea Egizio. Zde je vystavena původní architektura a stopy zásahů v průběhu času. Na úrovni 0 byly obnoveny četné historické otvory nádvoří – které byly od rekonstrukce muzea v roce 2010 uzavřeny – a propojují tento veřejný prostor zpět s městem. Na úrovni -1, kde se nachází Egyptská zahrada a prostor pro pořádání akcí a vzdělávání, je odhalena původní fasáda Collegio dei Nobili – od roku 2010 rovněž skrytá. Dva přízemní otvory na úrovni 0 – přímo nad Egyptskou zahradou a prostorem pro akce a vzdělávání – přinášejí světlo a směrují návštěvníky do podzemí,“ dodávají.
Zajímavosti na projektu je hned několik. Architekti se snaží udělat z muzea moderní otevřenou instituci pro 21. století, proto část muzea, konkrétně Piazza Egizia, nechávají celoročně otevřenou veřejnosti i bez nutnosti zakoupení vstupenky. Místní i turisté mají navštěvovat různé kulturní akce, které v předsálí muzea mají probíhat nezávisle na instituci. Volnočasové aktivity v prostorách mají být zdarma a mohou být lákadlem pro prohlídku muzea. Minimálně nabídnou další kulturní prostor v téměř milionovém městě. Dokončení rekonstrukce se plánuje na rok 2024.
Čtěte související článek na DesignMag.cz
V Miláně přestavěli sto let starou palírnu ginu na muzeum Fondazione Prada
Čtěte další články na téma muzeum a OMA
Foto: Alessandro Rossi
Zdroj: OMA