9. března 2023 –– architektura –– Ondřej Krynek
V nizozemské provincii Groningen vzniká od roku 2007 nové město Meerstad, které by do roku 2035 mělo mít asi 5 000 domů. Developer se rozhodl pro obyvatele vybudovat jeden z multifunkčních objektů nazvaný SuperHub, který byl už od začátku navrhován jako prodejna potravin s dalším okrajovým využitím. Design stavby ze dřeva je nevšední a na první pohled může evokovat něco z rostlinné říše, třeba houbu.
„SuperHub představuje revitalizovanou kruhovou verzi tradičního designu tržní haly. Je rozlehlá a průhledná, s nosnou konstrukcí tvořenou výhradně křížovými laminovanými dřevěnými sloupy a trámy, které dodávají budově vzhled katedrály. Velké rozpětí a devítimetrová výška stropu vytvářejí mimořádně světlý prostor a nabízejí možnost flexibilních dispozičních a uživatelských úprav v budoucnu. Velký přístřešek, který přesahuje více než pět metrů, poskytuje ochranu před sluncem a pomocí elegantních sloupů a dřevěných vazníků připomínajících sítě vtahuje stavbu do jejího zeleného okolí. Chytře navržené příčné tvary navíc zajišťují stabilitu budovy, díky čemuž není zapotřebí žádná další infrastruktura pro zpevnění proti větru. Volba dřevěné konstrukce rovněž zajišťuje pozitivní vliv na klima,“ uvádí autoři z ateliéru De Zwarte Hond.
„SuperHub je moderní symbiózou tržnice a nákupního centra, kde si návštěvníci mohou nakoupit a navštívit módní kavárnu. Stavba byla navíc postavena tak, aby vydržela dlouho, a nabízí možnost budoucích úprav nebo dostaveb. Flexibilní, otevřené uspořádání umožňuje, aby se jeho funkce znovu objevovaly spolu s měnícími se potřebami komunity, což znamená, že v budoucnu nezastará ani nebude zbourán. V budově může být za 20 let například komunitní centrum, muzeum nebo dokonce domy. Tímto způsobem se SuperHub projevuje jako komunitní centrum, které bude odolné vůči budoucnosti a bude růst spolu s rozvojem Meerstadu,“ dodávají.
Na projektu je příjemný je i jeho ekologický rozměr. Střecha je totiž pokrytá fotovoltaickými panely a útočištěm pro včely i hmyz. Architekti už od začátku počítali, že objekt bude využit pro potraviny s kavárnou, ale část je vyhrazena také komunitnímu centru. Obyvatelé si tak mohou dojít pro čerstvé potraviny a využít při té příležitosti i komunitní centrum a jeho širokou škálu aktivit, které probíhají ve dřevěné vestavbě, jenž z objektu v části dělá vícepodlažní budovu.
Čtěte související článek na DesignMag.cz
Česká značka Lasvit vytvořila pro butik Cartier v Ženevě ledovou jeskyni a několik dalších instalací
Čtěte další články na téma Nizozemsko a obchod
Foto: Ronald Zijlstra a Ronald Tilleman
Zdroj: De Zwarte Hond