23. dubna 2023 –– architektura –– Ondřej Krynek
Původní fara v Jablonci nad Nisou se už za minulého režimu proměnila na mateřskou školu. Architekti z libereckého ateliéru Mjölk ji však před časem dopřáli zaslouženou rekonstrukci a nezvyklé rozšíření. V duchu Montessori přistavěli moderní objekt, který je jedním velkým krytým hřištěm a místem pro objevování. Děti mohou využít střechu, postranní schodiště, klouzačku a mnoho dalších prvků vybízejících k hraní a objevování.
„V Jablonci jsme navrhli přístavbu školky odvážně, a tak, abychom mohli vždy hrdě říct, že hlavní kritérium, podle kterého jsme návrh posuzovali, byla zábava pro děti. Představovali jsme si, jaká sranda bude probíhání dokola mezi starou a novou částí školy přes záchody. Chtěli jsme, aby se z přístavby dalo vylézt ven na velkou betonovou terasu, kde jsou děti v bezpečí a zároveň mají co nejvíce svobody. Na střechu jsme umístili další herní terasu, protože je odtud nádherný výhled. Patra uvnitř školky jsme propojili tobogánem, kterým dítě na okamžik bez ptaní budovu opouští a vzápětí se do ní rozesmáté vrací. Vnitřní prostor je vlastně jedna velká místnost rozčleněná vertikálně do čtyř mezipater. Děti tu na sebe vždy mohou vidět, ale také se můžou na mnoha místech zašít, když chtějí soukromí pro svoji neplechu,“ říkají architekti.
„Přístavba Mateřské školy Montessori v Jablonci nad Nisou je dvoupodlažní železobetonová stavba. Stojí vedle historické stavby školky a svou formou a materiálem s touto větší stavbou kontrastuje. Je to jednoduchý hranol s několika výstupky, který je celý obalen do nerezové sítě. Uvnitř je stavba vertikálně rozčleněna na přízemí a tři mezipatra uspořádaná okolo schodiště a zrcadla, nad kterým je ve střeše velký světlík. Na mezipatrech jsou prostory pro pobyt dětí, každé mezipatro má jinou atmosféru a tvar, aby bylo pro děti jiným způsobem podnětné. Přístavba je v přízemí a druhém mezipatře napojena krčkem na historickou budovu školky. Z přízemí je přímý výstup na betonovou chráněnou hrací terasu nad parkovištěm aut. Z druhého mezipatra vede venkovní tobogán zpět do přízemí, kterým si děti mohou urychlit cestu dolů. Z třetího mezipatra je výstup dveřmi na fasádu, kde jsou venkovní schody vedoucí na střešní terasu. Ta je opatřena bezpečnostní sítí a muže se stát velkou letní hernou pro děti. Přístavba navyšuje kapacitu školky o jednu třídu,“ dodávají.
Architektům se konečně povedlo postavit v Česku školku, která nehýří barvami fasády a uvnitř není plná nepřirozeně krkolomných řešení i nadpřirozeného vybavení. Především interiér je střídmý a současný. Nechybí pohledový beton, přiznané elektrické rozvody, hřejivé materiály a jedna jediná žlutá doplňková barva. Ve výbavě však nic nechybí a jejich volnost v kombinaci s nápaditým interiérem a všemi hracími prvky je tak možná bude bavit více než tuny plastových hraček a pestrobarevné prostředí. Kéž by toto byl výchozí vzor pro stavění školek a jejich vybavenost.
Čtěte související článek na DesignMag.cz
Mateřská škola Větrník v Říčanech září směrem do zahrady čtyřmi barevnými pagodami
Čtěte další články na téma škola a Jablonec nad Nisou
Foto: BoysPlayNice
Zdroj: Mjölk