11. května 2023 –– architektura –– Ondřej Krynek
V Lipnici nad Sázavou byla v minulých měsících dokončena další z nezvyklých konverzí. Malou trafostanici z roku 1913 proměnil ateliér RFF z Pelhřimova na bydlení. Po 50 letech chátrání byla trafostanice určena k demolici a místo toho se stala plnohodnotným bydlením určeným převážně pro krátkodobé využití.
„Nyní je v ní vybudován obytný prostor s plnohodnotnou koupelnou, kuchyní a ložnicí, přes níž je vstup na terasu. Užitná plocha činí pouhých 10 metrů čtverečních, ale přesto se podařilo do prostoru integrovat vše potřebné, aniž by interiér působil stísněně. Záměr je veden linkami minimalismu a industrialismu a navrací trafostanici původní bílý kabát při zachování stávajícího objemu. Přední vstupní dveře se podařilo zachránit a prvky nalezené uvnitř jsme upcyklovali,“ uvádí autor Jiří Rokoský.
„Trafajdu lze kategoricky zařadit mezi tzv. tiny houses. Celý projekt si klade za cíl nastínit principy ekologické, provozní a ekonomické udržitelnosti miniaturního obyvatelného prostoru. Objekt si mohou návštěvníci pronajmout, přičemž výnosy z pronájmu zpětně slouží k úhradě nákladů na rekonstrukci. Výnosy, které náklady převýší, budou využity na záchranu další podobné stavby. Tím se dotýkáme principů cirkulární ekonomiky. I přesto, že mohl být použit splachovací záchod, byl za účelem snížení spotřeby vody a produkce odpadu užit záchod kompostovací,“ dodává.
I když je především v interiéru vidět, že se na vybavení šetřilo, obsahuje hodně zajímavých detailů. Nejvýraznější je funkční voltmetr s funkční plasma koulí. Zajímavá jsou i svítidla odkazující k funkcionalismu, ovládání svítidel s pomocí kohoutků nebo původní industriální okna s malebným výhledem. Nechybí projekční plátno ani audio sestava.
Čtěte související článek na DesignMag.cz
Na kopci nad Vyškovem přestavěli bývalou trafostanici na bydlení a kanceláře
Čtěte další články na téma bydlení a konverze
Foto: Jiří Rokoský
Zdroj: RFF