23. května 2023 –– architektura –– Ondřej Krynek
Na utajeném místě v Jizerských horách, na okraji jednoho horského městečka, vyrostla chata v celkem tradičním designu. Navrhla jej architekta Markéta Cajthamlová s tradiční sedlovou střechou a malým přístavkem sloužícím pro zádveří a sklad. Až na pás oken, který je spíše současný, není příliš poznat, že jde o novostavbu a ne rekonstrukci. Tradiční jsou i použité materiály jako dřevo, kámen a sklo.
„Fasáda domu je z prkenného tmavomodrého obkladu. Velkorysá rohová okna mají 12 a 10 metrů na délku. Vše, co je součástí oken, je bílé: dřevěné okenní rámy, parapet, dřevěné žaluzie a okenice i obklad pevného rohu okna. Výjimku představuje střešní okno, jehož členění navazuje na konstrukční systém střechy. Jeho rámy jsou ve stejné barvě jako krytina, která je provedena z tmavošedých asfaltových pásů,“ uvádí k projektu Markéta Cajthamlová.
„Dispozice domu je rozdělena na třetiny. Obytný prostor s kuchyní, jídelnou a krbem je orientovaný na západ; na východ směřuje ložnice s možností noclehu až čtyř osob; střední část se saunou a koupelnou je zastropena, a tím vznikla půda, na níž vede schodiště z obývacího pokoje,“ dodává.
Díky tomu, že objekt je celý dřevostavba, přiznané jsou v interiéru stavební materiály. V celé obytné ploše 120 metrů čtverečních najdeme dřevěný obklad pohledovou biodeskou. Ze dřeva jsou vyrobené i vnitřní dělící stěny. Podlaha v přízemí je z cementové stěrky. Vybavení interiéru je současné a vesměs luxusní a to jak svítidla, nábytek i doplňky.
Čtěte související článek na DesignMag.cz
Rekreační chata na Lipně dostala jednoduché tvary a nečekaně skromný interiér
Čtěte další články na téma bydlení a Markéta Cajthamlová
Foto: Petr Polák
Zdroj: Markéta Cajthamlová