30. května 2023 –– architektura –– Ondřej Krynek
Severovýchodně jen pár kilometrů od Plzně stojí asi dvoutisícová obec Dýšina. V jejím středu bylo nedávno otevřeno malebné Bistro Dýšina, které navrhl plzeňský architektonický ateliér K světu. Původní zemědělská usedlost, postavená kolem roku 1830, už několikrát změnila majitele i využití. Nyní po několikaleté rekonstrukci se z ní stalo vyhledávané místo k posezení.
„Přímo na staročeské návsi, vesnické památkové zóně, se nacházel prázdný dům s útulnou zahradou, dvorečkem. Dům byl postaven kolem roku 1830. Původně zemědělská usedlost sloužila později nějakou dobu jako koloniál. V době socialismu bylo provedeno několik nevhodných stavebních úprav (např. změna členění a velikostí oken či necitlivá přístavba vstupu z ulice). Vzhledem k tomu, že objekt byl řadu let opuštěný a některé konstrukce byly v havarijním stavu byla potřeba komplexní rekonstrukce,“ uvádí architekti Jakub Mareš, Matěj Smola a Zuzana Zápotocká z ateliéru K světu.
„Zadáním byla citlivá rekonstrukce a přestavba domu včetně zahrady pro účel bistra/kavárny, místa setkávání s přáteli a pořádání různorodých kulturních akcí ve dvoře a uvnitř domu,“ dodávají s tím, že rodinný gastronomický projekt se pro veřejnost otevřel po dlouhé rekonstrukci před více jak rokem.
Bohulibý projekt se slušivým vesnickým designem exteriéru nabízí venkovní posezení na dvorku pod pergolou a malý zahradní domek s letní kuchyní a pecí. V interiéru hlavního objektu najdeme v přízemí více jak padesátimetrovou kavárnu a nezbytné zázemí včetně baru. V prvním patře pak funguje soukromá kancelář. V kavárně je otevřený strop do krovu a přiznány staré dřevěné trámy, které interiéru dodávají na příjemné atmosféře.
Čtěte související článek na DesignMag.cz
Jihomoravské město Šlapanice postavilo dům v parku s restaurací a knihovnou
Čtěte další články na téma rekonstrukce a konverze
Foto: Jan Růžička
Zdroj: Ateliér K světu