15. prosince 2009 –– architektura –– Ondřej Krynek
Velmi uznávaný architekt Rafael Viñoly se dočkal a ve své rodné jihoamerické Uruguayi otevřel své první letiště na světě. Nový mezinárodní terminál rozšiřuje stávající letiště Carrasco o více jak třicet tisíc metrů čtverečných. Budova dostala tvar bílé skořápky a dominuje jí tak především zakřivená střecha o délce 365 metrů.
Z hlavního uruguayského města Montevideo pocházející pětašedesátiletý architekt Rafael Viñoly, otevřel ve svém rodišti typově jednu z mála staveb, která mu chyběla mezi několika sty projekty vytvářeným pod hlavičkou jeho amerického studia. O nový terminál rozšířil 18 kilometrů od centra vzdálené mezinárodní letiště Carrasco, které už nezvládalo odolávat náporu turistů a zvýšenému ruchu v letecké dopravě.
Nové letiště postavené jen několik set metrů na severovýchod od stávajícího terminálu, rozšířilo užitnou plochu o 32 tisíc metrů čtverečných, na kterých se nachází veřejně přístupná hala, odbavovací haly pro pasažéry, hlídací stanice, obchody, pasová kontrola, kompletní odbavení zavazadel, kanceláře i zázemí pro personál. To vše je zastřešeno ladnou bílou skořepinovou střechou o pozoruhodné délce 365 metrů. Po stranách interiér chrání a propouští do něj světlovysoké skosené skleněné stěny.
Křehce vypadající ocelové konstrukce, členění interiéru na víceúrovňové terasy, neobvyklá hojná zeleň v interiéru společně s venkovními převisy střechy a ladně navrženými silnicemi, vytvářejí nezvykle působivý a k objektu letiště přesně padnoucí dojem lehkosti, elegantnosti a nadčasové modernosti. „Je to pozoruhodný a přívětivý prostor pro ty kdo necestují, jako pro ty kdo ano,“ řekl ke svému letišti Rafael Viñoly.
Foto a zdroj: Rafael Viñoly Architects