4. července 2023 –– architektura –– Ondřej Krynek
Před časem pro byla v Opavě dokončena konverze původních závodních jeslí, které zde stály od 70. let minulého století a fungovaly do roku 1989. Podle návrhu od ostravského Atelier 38 byl pomalu chátrající objekt rekonstruován a přebudován. Příjemné je obložení dřevem, vnitřní terasy, velká okna i promyšlené stínění. Více péče by si zasloužil interiér s kancelářským nádechem.
„Výhodou při rekonstrukci byl nosný železobetonový montovaný skelet se skrytými průvlaky (MS-OB), umožňující nové volné dispoziční řešení. Nově objekt slouží jazykové škole – edukačnímu centru. Kromě výuky je zde nakladatelství a probíhá knižní výroba. Jednopodlažní budova s plochou střechou je členěna do tří dílčích objemů, které tvoří otevřené vstupní atrium. Nově je doplňují kryté terasy učeben a kanceláří z jihu, které zároveň v létě zabraňují přehřívání interiéru,“ uvádí architekti Jan Zelinka a Petr Doležal.
„Vstupní atrium bylo kvůli zvětšení užitné plochy redukováno a doplněno o krytý ochoz v celém obvodu atria. Původní fasáda je zateplena a omítnuta tenkovrstvou bílou omítkou. Okenní otvory jsou sjednoceny do pásových s meziokenními vložkami. Hmota garáží je opláštěna dřevěnou provětrávanou fasádou. Ve snaze o jednoduchost a vzdušnost se v interiéru opakuje kombinace bílé omítky stěn s dřevěnými rámy dveří, prosklení a mobiliářem,“ dodávají.
Právě interiér je nejslabším článkem realizace. Je potřeba mu vytknout stropy včetně osvětlení kancelářskými LED panely. Vybavení interiéru pak působí spíše nahodile než promyšleně a citlivě vybrané. Nejhorší jsou asi židle se stoly. Interiér má jinak příjemnou atmosféru kombinující bílé zdi bez zbytečných barev s denním světlem a přírodním dřevem. Projekt byl nominován na Českou cenu za architekturu.
Čtěte související článek na DesignMag.cz
Na Vysočině vznikla alternativní škola ukrytá ve svahu s perfektním výhledem do okolních lesů
Čtěte další články na téma škola a Opava
Foto: Roman Polášek
Zdroj: Atelier 38