26. července 2023 –– architektura –– Ondřej Krynek
Na polovině cesty vlakem mezi Pískem a Protivínem v obci Heřmaň stojí nejspíše od druhé poloviny 19. století drážní domek, který před časem prošel nečekanou konverzí a přístavbou. Architekt Jakub Našinec proměnil domek na společný prostor a přistavěl drobnou stavbu ve tvaru neuzavřeného prodlouženého půlkruhu. Objekt slouží organizaci Sananim pomáhající ze závislosti na drogách v poslední fázi léčby.
„Drážní domek (wechterovna) zůstal zachován jako dominanta a společný obytný prostor v původních materiálech a barvách. Dostavba obytné části jej propojila s rekonstruovaným hospodářským objektem. Vznikla nová usedlost ve tvaru podkovy s polokruhovým chráněným dvorem, sjednocená modřínovou fasádou. V interiéru jsou záměrně využity stejné konstrukční prvky a materiály jako v objektu terapeutické komunity, kde klienti strávili první část léčby. Bílé stěny, dřevěné stropy, cihlová dlažba, dřevěný obklad fasády – kontinuita architektury doplňuje kontinuitu léčby,“ uvádí architekt Jakub Našinec.
„Stavba je jednopodlažní. Může zde bydlet 6 osob, hospodářskou část využívá i komunita. Místnosti jsou propojeny chodbou, která obíhá kolem dvora a je přerušena dvěma terasami s výhledy do dvora a sadu. Klienti mají k dispozici společnou kuchyni a jídelnu v drážním domku, původní příčky a půda jsou zrušeny, prostor je otevřený do krovu. Obytná část domu zahrnuje tři dvoulůžkové pokoje s hygienickým a technickým zázemím,“ dodává s tím, že domek slouží pro klienty v poslední fázi léčby, kteří úspěšně prošli náročnou několikaměsíční terapií v komunitě a mohou zde polovinu roku samostatně bydlet a docházet do zaměstnání.
Realizace je skvělým příkladem, jak je možné zacházet s podobnými stavbami, kterých často nevyužitých a zchátralých najdeme po České republice desítky. Moderní či spíše nadčasovou přístavbou je možné často nevyhovující velikost a dispozice původního domku navýšit. Interiér si na nic nehraje a je na něm vidět finanční omezení. Po zútulnění, které prostorům citelně chybí, a odstranění některých vad, jako například nevzhledné žárovky nebo instalace a výběr svítidel, by projekt mohl fungovat jako příjemná léčebna přesně pro své účely.
Čtěte související článek na DesignMag.cz
Zemědělská usedlost z roku 1830 se proměnila na malebné Bistro Dýšina ve vesnickém duchu
Čtěte další články na téma rekonstrukce a konverze
Foto: Jan Kuděj
Zdroj: Jakub Našinec