1. října 2023 –– architektura –– Ondřej Krynek
Ve svahu na okraji města Vrchlabí stojí rodinný dům, který zcela nahradil původní žlutý a mnohem vyšší dům. Na rozlehlé louce vznikl nízký bílý přízemní objekt se svažitou střechou a k němu připojená pootočená černá kostka s fasádou ze dřeva. Z domu je velkými okny skvělý výhled na město. Interiér je velmi zdařilý a laděný do světlého skandinávského stylu.
„Na místě toho domu, trochu posunutý a srovnaný k vrstevnici už stojí nový dům. Je vlastně stejně velký, jako ten původní, jenom jsme změnili proporci. Už tolik nevyčnívá, spíš naopak. Snažili jsme se ho schovat. Horizontála klidu. Střecha domu má nízký sklon, takže při pohledu z města není vidět. Rozdělili jsme ho na dvě části. Ta první je tmavá, pobitá prkny, tak, jak bývaly stodoly nebo kůlny nebo vrata do nich. Je v ní garáž a spousta místa pro věci a nakonec i byt pro návštěvy. Protože v domě bydlí starší pár, pán s paní, a jejich děti a vnoučata jsou tu často,“ uvádí architekti Alžběta Vrabcová a Pavel Dostál.
„Druhá část je dlouhá, světlá a otevřená. Dům. Když jím procházíte, světlo se mění právě tak, jako v té první vzpomínce. Uprostřed dispozice je veliká místnost, prostor otevřený na obě strany. Možná světnice, snad srdce domu. Směrem do svahu je stín, a v létě chlad a klid. A naproti tomu je veliké okno. Jeviště svět. Jak jdete blíž, hrana horizontu se propadá a najednou stojíte nad městem. A to stačí. Někdy jsou odsud vidět Orlický hory, možná i Jeseníky… Tady je ochoz připomínající zápraží. Běží pod přesahem střechy podél celého domu a zahýbá za roh, k ložnicím. Jeho hrana se ztrácí v trávě. Tam je poslední část domu, intimní. Jedna z ložnic je otevřená k městu, ale o to víc vnořená do podloubí, ta druhá, ložnice paní, má svoje vlastní zátiší – pár starých jabloní,“ dodávají.
Domu částečně zapuštěném do svahu nejvíce sluší otevřenost vůči městu i barevná kombinace. Do interiéru se propisuje světlost a nesmrtelný skandinávský styl používající dřevo a světlé tóny. Velká péče byla věnována i výběru svítidel a nábytku. Nezvyklé jsou dvě stoličky od TONu z kolekce POV v kuchyni nebo skořepinové židle s dubovou podnoží BAI od španělské značky Ondarreta. Velkou sílu mají i dřevěné obklady stěn a mnoho dalších detailů.
Čtěte související článek na DesignMag.cz
Ve svahu na Zlínsku vyrostl Flow House s oázou klidu uprostřed domu
Čtěte další články na téma bydlení a Česká republika
Foto a zdroj: DMAE Architects