6. října 2023 –– architektura –– Ondřej Krynek
Slavný nizozemský architektonický ateliér MVRDV dokončil jednu ze zajímavých přestaveb domu v čínském městě Shenzhen. Z nudné staré víceúčelově věže se stalo Centrum pro ženy a děti. Přízemí i fasáda domu se se proměnila k nepoznání stejně jako náplň a celý interiér. Část domu hýří výraznými barvami. Pro blaho žen a dětí tu funguje knihovna, posluchárna, dětské divadlo, sál objevování, terapeutické místnosti i hotel.
„Věž byla původně dokončena v roce 1994 a byla součástí prvního období prudkého růstu Šen-čenu. Přístup k jejímu původnímu návrhu byl zřejmý okamžitě: kvůli přetrvávajícím obavám o požární bezpečnost byly obchodní jednotky v soklu otevřeny až v roce 2002 a samotná věž zůstala na neurčito prázdná. S měnícími se potřebami uživatelů budova nesplňovala požadavky na ochranu životního prostředí a v roce 2019 bylo jasné, že již nevyhovuje svému účelu. Vzhledem k závazku Číny byla budova vybrána Národní komisí pro rozvoj a reformy jako jeden z 24 modelových příkladů revitalizace,“ uvádí ateliér MVRDV k jejich poslední realizaci.
„Nejviditelnějším prvkem této proměny je nová fasáda: rastr různobarevných vnějších rámů zvyšuje hloubku fasády na celý metr. Tyto rámy poskytují dodatečné stínění, které snižuje tepelné zisky, a také obsahují otevíratelné panely na vnitřní straně, které umožňují přirozené větrání – zvyšují tak komfort obyvatel a snižují závislost budovy na klimatizaci. Návrh také proměňuje více prvků budovy. Koruna věže kryje velkou přístupnou terasu, která nabízí 360stupňový výhled na čtvrť pod ní. Nádvoří, které původně sloužilo k parkování aut, bylo přeměněno na veřejný prostor s občerstvením. Vstup do městského metra, který dříve zahlcoval venkovní chodník, byl přesunut dovnitř budovy, aby se lépe napojil na sítě veřejné dopravy a posílil přechod od závislosti na autech,“ dodávají ke konverzi.
V interiéru budovy se opakují barvy z fasády, tedy žlutá, oranžová, růžová a zelená. Barvy pomáhají s komunikací uvnitř budovy. Vrchní část věže je věnována hotelu, kde barvy ustupují. Přízemí je pak samozřejmě plně barevné, nejvíce pak hlavní komunikační prostor s devíti sekcemi hostující devět různých funkcí. Interiér se má pro děti stát jedním velkým hřištěm. Konverze místo demolice a nové výstavby ušetřila krom financí především místní ekologii.
Čtěte související článek na DesignMag.cz
Multifunkční budova Werk12 má na fasádě pětimetrové komiksové nápisy
Čtěte další články na téma MVRDV a konverze
Foto: Xia Zhi
Zdroj: MVRDV