24. listopadu 2023 –– architektura –– Ondřej Krynek
V malé obci Doubravčice na Kolínsku vyrostl zvláštní rodinný dům, který se skládá ze dvou hmot. Hlavní obytný bílý kvádr hraje do okolí pouze rozházenými okny. Druhým přízemním objektem je garáž. Oba jsou propojeny můstkem a na garáži tak vznikla vyhlídková plocha fungující jako terasa s panoramatickým výhledem do krajiny. Bílá je přenesena i do interiéru.
„Hlavním kompozičním i funkčním principem je rozdělení stavebního programu do dvou samostatných hmot – domu a garáže – mezi nimiž se rozehrává dialog na více úrovních. Objekty jsou nezávislé, mají vlastní charakter, materialitu a principy. Jejich opětovné spojení můstkem vytváří kompaktní celek, který díky vzájemnému natočení hmot reaguje na hranici pozemku a umožňuje jeho ideální využití. Můstek zpřístupňuje střechu lapidární garáže jako sekundární terasu s dalekým 360° výhledem a zároveň chrání hlavní vstup před nepřízní počasí. Návrh pracuje s řádem a jeho postupným rozvolněním – ortogonalitu stereotomického domu nejprve naruší pootočení tektonické garáže, aby se jeho pravidelná geometrie definitivně proměnila v organicky tvarovanou křivkou zábradlí na terase,“ uvádí architekti David Neuhäusl a Matěj Hunal.
„Prostorově-dispoziční koncepce domu je založena na průhledech, výhledech a plynulém prostorovém propojení obou podlaží. Podélný stěnový systém z vápenopískových tvárnic s kontaktním zateplením ukrývá v obou podlažích sekvenci obytných místností orientovaných na jih do zahrady, zatímco severní fasáda k ulici je věnována bohatě prosvětlené linii chodby. Velkorysá práce se světlem je jedním z hlavních principů návrhu, stejně jako příčné i podélné průhledy skrz celý dům. Okna jsou opatřena vnějšími žaluziemi, které chrání dům před tepelnými zisky a zároveň soukromí obyvatel,“ dodávají k interiéru domu.
Interiéru o celkové užitné ploše 194 metrů čtverečních sluší bílá barva a otevřenost. Nezvyklé jsou betonové schody i řešení zábradlí z diagonálních výpletů. Nezvyklá je absence mnoha běžných svítidel a nahrazení liniovými LED pásky, které působí elegantně, i když trochu chladně. Hlavní výtka by se dala směřovat k výběru nábytku a svítidel, které působí k takovému domu lacině až komicky. Stejně tak projektu nesluší zeď.
Čtěte související článek na DesignMag.cz
Panelákový byt sochaře v Praze se po totální rekonstrukci proměnil na dílnu bez dveří
Čtěte další články na téma bydlení a architektura
Foto: Radek Úlehla
Zdroj: Neuhäusl Hunal