7. března 2024 –– architektura –– Ondřej Krynek
V nové obytné čtvrti na okraji slovenského města Trnava postavili místní architekti z ateliéru Beef novostavbu přízemního rodinného domu s plochou zelení zarostlou střechou. Výrazná je především přesahem střechy krytá terasa okolo domu, propojení okolní zahrady s interiérem velkými prosklenými plochami i možnost variabilně prostory změnit někdy v budoucnosti. Interiér si potrpí na kvalitní svítidla a nábytek.
„Na první pohled je zřejmé, že elementární kulisy fasád, které rámují čtvercový půdorys domu, skrývají strukturovanou organickou vnitřní strukturu. Klasické schéma kompaktního domu, rozšířeného o terasy/terasy, je nahrazeno otevřenou obytnou krajinou s nárazníkovými zónami různých proporcí. Osnova vzájemně propojených monolitických stěn a zasklení vytváří kompozici, která se otevírá nebo uzavírá – v závislosti na orientaci ke světovým stranám, potřebné míře soukromí a kontaktu s exteriérem. Horizontální konstrukce přesahují obvodový plášť o dva až pět metrů. Vyplňují pomyslný čtvercový půdorys a rozšiřují obytnou plochu domu o venkovní pokoje. Prostor s možností dodatečného stínění screenovými žaluziemi vytváří ideální obytné prostředí i v horkých letních měsících. Atrium vnáší do hluboké dispozice světlo, což podporuje myšlenku propojení bydlení s venkovním prostředím a zároveň zachovává soukromí před sousedy,“ uvádí architekti.
„Záměr vytvořit volný prostorový rámec lze vyčíst z půdorysu. Celým prostorem od vstupu do zahrady prochází nerušená pohledová osa. Jako příklad lze uvést velkou garáž, která je prosklením propojena jak s exteriérem, tak se vstupním prostorem. Poctivá technická kvalita prostoru umožnila bezproblémovou adaptaci jeho části na domácí posilovnu. Prostorová variabilita je v tomto domě vědomě zakódována. Půdorys je díky dostatečné prostorové rezervě připraven na budoucí změny programu a požadavky,“ dodávají autoři Rado Buzinkay, Andrej Ferenčík, Lukáš Valenčin
a Zuzana Capková.
Interiéru domu s celkovou užitnou plochou 296 metrů čtverečních dominuje velkorysost a otevřený volný prostor. Nechybí zde hostovská část s vlastním zázemím, nezvyklé atrium s japonským nádechem a díky tomu oboustranně prosvětlená denní zóna. Hlavními materiály je nesmrtelná kombinace dřeva s bílou výmalbou a černými prvky. Druhou doplňkovou barvou je příjemná šedozelená. Na první pohled upozaděná je zahrada, kde krom bazénu a pár stromů zdá se roste jen tráva.
Čtěte související článek na DesignMag.cz
Na vrcholku slovenské Malé Poľany vyrostla ukrytá restaurace s ubytováním
Čtěte další články na téma bydlení a Slovensko
Foto: Matej Hakár
Zdroj: Beef