21. března 2024 –– architektura –– Ondřej Krynek
Před rokem se v Karlových Varech otevřel nový Festivalový most. Nahradil původní most, který byl na témže místě mezi Císařskými lázněmi a Grandhotelem Pupp již od roku 1880. Poslední verze mostu z roku 1967 byla v havarijním stavu a jeho kvality byly esteticky nulové. Podle požadavku památkářů na začlenění nového mostu k historickým byl navržen a postaven nový.
„Kompoziční řešení mostu vychází z původního vzoru, kdy most na obou stranách uváděly masivní pískovcové sloupky. Výtvarné zpracování jednotlivých prvků je převzato z motivů středové rozety kovaného zábradlí, které bylo detailně zachyceno na několika historických fotografiích. Tato rozeta se stala grafickým prvkem, který byl následně otištěn do jednotlivých betonových dílců, sloupků a říms,“ říká architekt mostu Jan Lebl.
„Zvětšený a pootáčený motiv rozety je takovým minimalistickým abstraktním vzorem, který není záměrně zcela čitelný. Z dálkových pohledů působí jen jako letmé dekorování, při bližším pohledu lze najít souvislost s kovaným zábradlím,“ dodává s tím, že řada nízkých sloupků je vyrobena z mrákotínské žuly. Most, jehož povrch je vyroben z česaného betonu, je určen pro pěší i automobilovou dopravu.
Čtěte související článek na DesignMag.cz
Císařské lázně v Karlových Varech obohatí multifunkční sál v podobě vestavěné červené konstrukce
Čtěte další články na téma most a Karlovy Vary
Foto: Tereza Práchenská
Zdroj: Jan Lebl