6. května 2024 –– architektura –– Ondřej Krynek
Kuvajtský architektonický ateliér Parallel Studio se pochlubil bohulibým projektem, kterým je knihovna Mariam na Zanzibaru. V malé vesnici Mwanyanya vzniklo toto malé komunitní centrum v designu odkazující na místní architekturu. Bílé stěny jsou perforovány pro lepší proudění vzduchu, najdeme zde kulatá okna a průsvitnou vlnitou střechu.
„Respektování původní zanzibarské architektury a využití udržitelných materiálů byly prvořadými cíli v procesu navrhování. Návrhářský tým upřednostnil kreativitu a udržitelnost. Příroda hrála důležitou roli jako člen projekčního týmu, který pomáhal udržet úsilí o udržitelnost na správné cestě,“ uvádí architekti z Parallel Studio.
„Mezi obtíže a úskalí, s nimiž se projekt potýkal, patřila výzva sladit tradiční architektonické prvky s moderními principy navrhování a zároveň respektovat zanzibarské architektonické dědictví. Navíc pro nás jako pro nemístní obyvatele je rozhodující každý okamžik! Naše každodenní úkoly zahrnovaly průzkum materiálů, analýzu cen, sestavení rozpočtu, dohled na místě, řízení projektu, a to vše jsme zvládli za 34 dní,“ dodávají.
Na knihovně o užitné ploše jen 100 metrů čtverečních je nejlepší, že vznikla v programu Parallel’s Gives, kdy se ateliér zavázal vracet prostřednictvím menších realizací zpět peníze globálním komunitám. Vybavení tedy odpovídá místním zvyklostem i nízkonákladovosti projektu. Police na knihy jsou dřevěné, posezení pak na schodech vyrobených z betonových prefabrikovaných tvárnic. Nic více není potřeba.
Čtěte související článek na DesignMag.cz
V japonském městě Kisarazu mají knihovnu ukrytou v zemi a porostlou keři i stromy
Čtěte další články na téma knihovna
Foto: Nassor Othman
Zdroj: Parallel Studio