9. května 2024 –– architektura –– Ondřej Krynek
Kousek od slovenských hranic v obci Hrušky byla proměněna krásná stavba bývalého strojního mlýna z 30. let minulého století na multifunkční prostor, který zahrnuje kavárnu, bistro, místo pro kulturní akce, sál pro setkávání i prostor pro snídaně k sousednímu penzionu. Architekti zachovali původní šarm budovy a přidali ji současnou funkci. Objekt zabavený dříve komunisty dostal druhý život.
„A nyní přišla řada i na vlastní mlýn. Byl proměněn v bistro, vinotéku, kavárnu, snídárnu sousedního pensionu, sál pro symposia, kulturní akce, školení i vinné přehlídky a košty, restauraci s možností přípravy haute cuisine, místo setkávání místních i návštěvníků moravského Podluží. Zkrátka ve stavbu s prostorem umožňujícím a nabízejícím situace a zážitky, které okolí chybí. Její cihelná fasáda byla restaurována a zakryta novou střechou. Původní prostorové kontinuum vnitřku stavby upomíná její nynější hlavní prostor výšky dvou podlaží,“ uvádí architekt Petr Pelčák, který za konverzí se svým ateliérem stojí.
„Veranda hledí do zahrady a je spolu s kuchyní a toaletami umístěna v nízké dvorní přístavbě se střešní pobytovou terasou. V posledním podlaží, od spodní části oddělen novým dřevěným trámovým stropem se nachází prostorný pronajímatelný loft. Venkovní posezení kryté pergolou nabízejí zahrádky na obou stranách domu – jedna orientovaná do osluněné hlavní ulice vsi, druhá do klidu a stínu zahrady. Materialita a forma rekonstruované stavby i jejích nových prvků je konkrétní, tradiční, a přesto či proto osobitá,“ dodává s tím, že rekonstrukce trvala celých šest let.
Výsledek je famózní a ukazuje, že pokud je dostatečně osvícený investor, nutná dávka financí a vhodně zvolený architekt se vkusem dokážou společně vytvořit místo, které mnoho lidí navštíví ze zvědavosti a možná si jej většina i oblíbí. Pomáhá tomu i stylový interiér, který si na nic nehraje. Obyčejné židle od Tonu prostoru nijak neubírají na atmosféře, zajímavější ji dělají svítidla. Příjemná je jedna celá stěna s vinotékou. U Břeclavi tak vznikl prostor lákající k zastavení. Projekt se uchází o Českou cenu za architekturu.
Čtěte související článek na DesignMag.cz
Plzeňská elektrárna z roku 1905 se po ohleduplné konverzi proměnila na Pivovar Proud
Čtěte další články na téma konverze a rekonstrukce
Foto:
Zdroj: Pelčák a partner architekti