12. května 2024 –– architektura –– Ondřej Krynek
V loňském roce byla dokončena rekonstrukce Nového proboštství v Praze na Hradčanech. Součástí velkého projektu opravy a obnovy byla i přístavba, která byla provedena v původních hospodářských staveních. Obnovena byla také kašna ze žuly a bronzu. Celé proboštství je pak otevřeno i pro veřejnost.
„Návrh rekonstrukce a dostavby dvorních křídel Nového proboštství vychází z konceptu otevření dvora veřejnosti. Vzniká tak nový prostor, doposud nepřístupný, který umožňuje návštěvníkům příjemně posedět v malebném zákoutí s výhledem na Jelení příkop a Míčovnu v Královské zahradě. Žádný jiný dvůr na severní parkánové hradbě Hradu není veřejně přístupný. Oprava stávajícího domu Nového proboštství probíhala z většiny v restaurátorském režimu, s drobnými úpravami dispozic, která zajistila větší vzdušnost a otevřenost budovy a odstranila pozůstatky kasáren,“ uvádí architekti ze Studia Acht.
„Architektonickým záměrem byla v první řadě památková obnova historické budovy zčásti řešená jako rehabilitace jejích interiérů i exteriérů s evokací podoby z doby vzniku historického objektu v závěru 19. století. Koncept obnovy je charakterizován volbou trvanlivých a nadčasových materiálů v symbióze původní a moderní barevnosti,“ dodávají architekti.
Výsledná kombinace obnovy původní krásy historických budov se příjemně snoubí s moderními přístavbami, které původní objekty nijak nenarušují, spíše doplňují. Přístavby by měly sloužit komerčním účelům vázaným na turistický ruch na hradě. V plánu je kavárna a obchodní jednotka. Přístavby jsou obloženy pískovcem, mají dřevěné podlahy a výraznou prosklenou fasádu.
Čtěte související článek na DesignMag.cz
Červený kostel v Olomouci se proměnil na kulturní centrum a obohacen byl o černou přístavbu
Čtěte další články na téma rekonstrukce a Praha
Foto: Tomáš Slavík
Zdroj: Studio Acht