17. května 2024 –– architektura –– Ondřej Krynek
V pražské Hostivaři se povedl další skvělý počin a to přestavba původně klasicistního hospodářského stavení ze začátku 19. století na farní stodolu. Objekt donedávna sloužící jako autodílna byl citlivě zrekonstruován a proměněn na místo po setkávání. Stodole, kterou najdete u kostela Stětí sv. Jana Křtitele, nabízí mimo několika variabilních prostor také místa pro přespání.
„Hlavní vstup a velký zasklený portál zakončují primární osu areálu. Původně trojtraktová dispozice byla uvolněna pro nové využití. V přízemí stodoly se nachází společenský sál a vstupní lobby, kolem kterého jsou navázány prostory zázemí. Dělicí stěny jsou nahrazeny hmotou schodiště s průsvitným opláštěním. Vertikální objem slouží k propojení podlaží a zároveň odděluje sál od lobby,“ uvádí architekti ze studia Raketoplán, kteří konverzi provedli.
„V podkroví domu vzniklo prosté ubytovaní v podobě tří apartmánů se zázemím. Ty doplňuje kancelář správce areálu. Dispozice podkroví obsluhuje podélná chodba. Přístup k ní umožňuje nově vybudované vnější schodiště přiléhající ke štítové stěně stodoly. V pomyslném středu podlaží vzniká převýšený prostor s galerií s kuchyní,“ dodávají.
Velmi příjemně působící výsledek ukazuje, že po poměrně náročné rekonstrukci je možné podobné objekty, kterých po republice najdeme desítky, proměnit na skvělá místa. I v tomto případe byly odstraněny nevhodné původní nánosy a stavební prvky. Interiéru tak dominuje dřevo, místy jsou vidět i původní trámy. Nutné ocelové konstrukce jsou natřené na bílo, skvělé jsou i přiznané oranžové cihly. Celkové řešení je nadčasové a stále ohlížející se na ekonomickou stránku. Projekt se po právu uchází o Českou cenu za architekturu.
Čtěte související článek na DesignMag.cz
U Břeclavi byl přestavěn starý strojní mlýn z 30. let na multifunkční Mlýn Hrušky s kavárnou a vinárnou
Čtěte další články na téma rekonstrukce a konverze
Foto: Petr Polák
Zdroj: Studio Raketoplán