22. května 2024 –– architektura –– Ondřej Krynek
Nedaleko od Jilemnice u obce Horní Sytová se nad řekou Jizerou vznáší malá Útulna se saunou. Navrhl ji Jan Tyrpekl a Studio Primitive jako takový malý experiment zkoumající základní potřeby člověka pro bydlení. Minimalistická stavba ze dřeva má bílý plášť a kompletně dřevěný interiér. Nejlepší je velké čtvercové okno s výhledem na řeku a přiléhající terasa se dvěma úrovněmi a ohništěm.
„Sauna vznikla jako další experiment zkoumání úrovně komfortu a základních potřeb očekávaných od objektu. V principu objekt splňuje vše co se od obydlí očekává, tj. poskytnutí přístřeší, tepla a hygieny. Objekt využívá základní principy tepelného zónování a i přes minimální rozměr má objekt tři zóny: sauna, spací patro a relaxační část. V duchu minimalismu a využití všech zdrojů na maximum se zbytkové teplo ze saunování využívá pro vytopení spacího patra, které je spolu se saunou zateplené a nachází se nad ní. Ve stropě sauny je uzavíratelný otvor, který po otevření teplo z rozehřátých kamenů na kamnech postupně distribuuje nahoru,“ uvádí autor stavby Jan Tyrpekl.
„Konstrukce je rámová, zadní trakt se saunou a spacím patrem je tvořen sendvičovým systémem se zateplením. Objekt je opláštěn bílým polykarbonátem, který má částečně izolační funkci, ale především pouští do interiéru měkké světlo. Z architektonického hlediska šlo o to ukázat, že i levný materiál s nevalnou pověstí, který je většinou užíván na ne příliš vzhledné pergoly, různé přístřešky apod. má při specifickém použití své kvality. Celý proces stavby byl minimalizován i finančně, tak vznikly tak např. detaily řešení uložení kamenů kolem kamen, protože ty jsou recyklované z předchozího projektu,“ dodává s tím, že se s projektem uchází o Českou cenu za architekturu.
Čtěte související článek na DesignMag.cz
Na norském jezeře vyrostla veřejně přístupná plovoucí sauna Soria Moria
Čtěte další články na téma bydlení a sauna
Foto: Jakub Hrab
Zdroj: Jan Tyrpekl