14. června 2024 –– architektura –– Ondřej Krynek
Starých domů, které potřebují rekonstrukci aby splňovaly alespoň základní požadavky na současné bydlení jsou tisíce. Jednou z povedených rekonstrukcí starého domu z roku 1911 je dům postavený tehdy pro lékárníka. Třípodlažní objekt omládl. Na fasádě najdeme moderní balkón, některá původní okna a umírněnou barevnost odkazující k tradici. Interiér překvapí sovu barevností a rozmanitostí.
„Poctivě stavěný rodinný řadový dům si nechal v roce 1911 realizovat místní lékárník. Kvalitní materiály, precizované detaily, prostorová velkorysost, nezbytná míra romantického historismu. Avšak dispozice neodpovídající soudobým požadavkům pětičlenné rodiny. Úkolem je její vybalancování, hledání míry mezi novým a původním,“ uvádí architekt Martin Petřík a Matěj Šebek.
„Požadavkem ze strany investora byla kompletní přestavba domu, tak aby vznikla jedna hlavní bytová jednotka a dvě další menší s výtvarným atelierem v podkroví. Horní byty budou minimálně zpočátku užívány členy rodiny a do budoucna je možné uvažovat o jejich pronájmu,“ dodávají autoři.
Jak umírněný je exteriér domu o to více divoký je interiér. Oškrábané stěny na omítku některým pokojům velmi sluší stejně jako původní trámy, kachlová kamna nebo staré kusy nábytku. Nevídaná je v interiéru uvolněnost a to i formou vybavení, což potvrzuje například volně stojící vestavná lednička. Příjemné jsou velké obrazy. Zajímavostí jsou průhledy a světlíky, které dům prosvětlují. Nejvýraznější je a pro mnohé bude šokující žlutá koupelna a chodba. Projekt se uchází o Českou cenu za architekturu.
Čtěte související článek na DesignMag.cz
Více než 500 let starý dům v Českém Krumlově má v přízemí kavárnu a v patře potemnělý apartmán
Čtěte další články na téma bydlení a rekonstrukce
Foto: Radek Úlehla
Zdroj: Petřík Martin a Matěj Šebek