25. června 2024 –– architektura –– Ondřej Krynek
V miniaturní jihočeské obci Alenina Lhota sídlí oblíbený Golf Klub Čertovo Břemeno od architekta Stanislava Fialy. V areálu najdete i letní sídlo majitelů staré asi 25 let. Majitelé si přáli přidat k domu saunu a oslovili ateliér A1 Architects, aby navrhli vhodné místo a podobu sauny. Vznikla sauna Kupka, která vypadá jako kupka sena. Připojená je na hmotu domu a zároveň působí jako samostatný objekt. Interiér potěšil opáleným dřevem.
„Zuzka s Petrem nás oslovili, jako novopečení majitelé zmiňovaného letního sídla, ke spolupráci s myšlenkou nalézt vhodný venkovní prostor a podobu sauny, včetně návrhu lokálních stavebních úprav podkroví v objektu. Bylo nám výzvou i potěšením, nejen pod střechou chalupy strávit den či noc, ale zároveň téma smysluplně navázat na původní práci architekta Stanislava Fialy v jasně definovaném kontextu okolí. Za cíl jsme si vytyčili, navrhnout stavbu, která nebude v kontrastu se stávajícím domem, ale naopak na něj citlivě a chytře naváže. Tak vznikla myšlenka, saunu ukrýt do jemné organické formy a prosté hmoty vesnické kupky sena, kterou mnohý kolemjdoucí přehlédne a tomu všímavějšímu napoví některé z nenápadných detailů, že kupka sena vedle své „všední“ podoby, skrývá nejedno tajemství,“ uvádí autoři stavby Lenka Křemenová a David Maštálka.
„Mistrem stavby, je náš dlouholetý přítel – sochař a zahradník, Vojtěch Bilišič. Došky přivezl odkudsi z maďarské vísky, cedr ručně opracoval, měděné detaily vnějšího límce i vnitřní koruny ručně utepal, topeniště sauny chytře skryl pod výklopnou lavici. Pakliže se shodneme na tom, že stavba může mít invisibilní podobu, nebo mimikry, které ji bezpečně skryjí ve volné či vesnické krajině, pak je Kupka rozhodně průkopníkem tohoto smýšlení. Zatímco vnější pohled je vědomě všední, vnitřní klid poskytuje kuželovitý převýšený prostor se stropem z opálených latěk, mezi nimi vyčnívají obilné klasy, umocňující pocit z pobytu v kupce, odrazy stříbrné folie z poza střechy sauny místy vytváří iluzi, že nad hlavou prosvítá okolní nebe,“ dodávají.
Architektům se povedlo vyřešit i problém s výškou stropu, kde se v sauně chcete cítit útulně a světlý strop by tak nemusel působit. Opálené dřevo, které navíc není opálené na první pohled do nějaké přesné linie, ale více organicky, pak působí efektně. Celkový dojem ze sauny, která zvenčí není sauna je skvělý a přesně takto nápaditý by měl být design v architektuře. Projekt se doufejme dostane alespoň do finále v České ceně za architekturu, kam je přihlášen.
Čtěte související článek na DesignMag.cz
Nad řekou Jizerou vyrostla ze dřeva malá Útulna se saunou obalená bílým pláštěm
Čtěte další články na téma bydlení a sauna
Foto: David Maštálka
Zdroj: A1 Architects