21. července 2024 –– architektura –– Ondřej Krynek
V posledních několika málo letech se areál Univerzity Karlovy v Jinonicích v Praze začal měnit. Výsledkem je přístavba v podobě nového objektu, který ční nad terén souběžně s ulicí Puchmajerové. Výrazný geometricky tvarovaný hojně prosklený objekt je krytý zlatavou perforovanou fasádou. Interiér v surovém trochu industriálním stylu doplňují barvy a snaží se prostor zjemnit.
„Cílem projektu bylo vytvořit novou vstupní bránu do areálu Univerzity Karlovy v Jinonicích a zkvalitnit prostory pro výuku. Navrhované řešení reaguje na pěší návaznost na městskou hromadnou dopravu. Nový objekt obsahuje prostorné reprezentativní foyer s kavárnou a 2 000 m2 rozptylových ploch pro studenty v podobě skupinových, individuálních a společných studoven a odpočinkové prostory s možností půjčení knih. Ve stávajících objektech vzniká nová aula s kapacitou 255 míst, učebny a kanceláře jsou nově uspořádány racionálním a přehledným způsobem. Původní objekty navrhl architekt Karel Prager a úpravy byly konzultovány s dědici autorských práv,“ uvádí architekti Miroslava Tylšová, Judita Fischerová a Miloš Fischer.
„Konstrukční systém objektu vytvořila prostorová příhradová ocelová konstrukce. Stropy jsou zhotoveny ze železobetonu. Budova nové knihovny zaujme zdálky nejen svým tvarem, ale především fasádou. Tu tvoří prosklený lehký obvodový plášť, doplněný zvenku světelným filtrem. Ve skutečnosti se jedná o perforovaný plášť vyrobený z šablon tahokovu zlaté barvy. Tím bylo dosaženo na jedné straně atraktivního vzhledu, a na straně druhé byla vytvořena bariéra vůči přímým slunečním paprskům zabraňující oslnění a přehřívání. Vnitřní prostředí má spíše kontemplativní charakter, částečně uzavřený od okolí, zároveň se na severní fasádě otvírají výhledy na Prahu. Motiv vnějšího pláště, který vytváří dojem krajkového hávu budovy, není ovšem samoúčelný, inspirací se staly grafické prvky historického znaku Karlovy Univerzity,“ dodávají.
Interiér působí jistě přes veškerou snahu trochu neuchopeně a to především ve společných prostorách, které připomínají nádraží, čekárnu v nemocnici nebo kancelářské prostory. Příjemné prostředí se snaží navodit žlutá barva na podlaze nebo stěrky. Až na knihovnu, která působí prosvětleně a svěže i díky skleněnému zábradlí a prosklené střeše, je výsledek sice moderní, ale trochu rozporuplný, což je škoda. Projekt byl přihlášen do České ceny za architekturu, kde do finále dle očekávání nepostoupil.
Čtěte související článek na DesignMag.cz
Kanadská škola vypadá jako malá vesnice a nechává děti rozvíjet v kreativních laboratořích i kuchyni
Čtěte další články na téma škola a Praha
Foto: Miloš Fischer
Zdroj: Apris