23. července 2024 –– architektura –– Ondřej Krynek
V obci Ostopovice stojící kousek od Brna vznikla nová obecní knihovna, která není jen knihovnou, ale zároveň místo pro jednání zastupitelstva obce i místo pro kulturní a společenský život v obci. Dvoupodlažní bílý objekt s plochou střechou stoupá do výšky podle přilehlého svahu. Obě patra se otevírají četným prosklením směrem do svahu. Překvapí pak interiér oděný do dřeva.
„Ostopovice leží v příměstské krajině s tradiční uliční obytnou zástavbou při hlavní silnici. Zadáním byla nová knihovna se sálem pro jednání zastupitelstva, kulturní a společenské programy a spolkový život obce, a to jako náhrada za objekt z období socialismu. Umístění stavby se sálem nezávisle na budově radnice na historické návsi je dáno tím, že radnice nemá pro vybudování sálu dostatečný prostor. Obě místa dělí několik minut chůze. Místo pro knihovnu a sál je stinné, severně orientované k ulici, jižně ke strmé zalesněné skále,“ uvádí architekti z ateliérů Transat Architekti a Atelier Partero.
„Dům reaguje na stoupající pozemek, je složen ze dvou hmot na půdorysu písmene L – uliční se sálem v přízemí a dvorní s knihovnou v patře. Uliční část objemově navazuje na starší zástavbu včetně náznaku šikmé střechy; dvorní část, k ulici kolmá, je prostým dvoupodlažním hranolem – úložištěm knih. Lapidární plná hmota domu je do ulice otevřena velkým průhledem do sálu a malým oknem knihovny nad ním, na dvorní straně se odehrává propojení vnitřku stavby s krajinou. Vejít do domu znamená jej obejít a vstoupit do jeho těžiště – kloubu jeho kompozice. Příčný profil sálu, vycházející z bazilikální tradice veřejných staveb, nabízí výhled na zalesněný skalnatý svah,“ dodávají.
Asi nejvíce na knihovně překvapí interiér. Oděný je téměř celý do dřeva. Dřevěnou podlahu doplňuje obklad stěn i nábytek z dřevěné dýhy, který působí hřejivým dojmem. Celková atmosféra jinak zvenčí chladně působící budovy je tak mnohem příjemnější. Fotografie pochází ze zimních měsíců a není tak vidět okolní zeleň, která by byla velkým bonusem při výhledech velkými okny. Projekt byl přihlášen do České ceny za architekturu, kde se však očekávaně do finále nedostal.
Čtěte související článek na DesignMag.cz
V japonském městě Kisarazu mají knihovnu ukrytou v zemi a porostlou keři i stromy
Čtěte další články na téma knihovna
Foto: Roman Franc
Zdroj: Transat Architekti a Atelier Partero