26. července 2024 –– architektura –– Ondřej Krynek
Ve stále vyhledávané lokalitě u vodní nádrže Lipno vznikla další zajímavá chata. Architekti z ateliéru Artikul ji dali poměrně klasický tvar se sedlovou střechou, pod kterou se ukrývá druhé podlaží. Hmota budovy je v neobydleném stavu kompaktní posuvnými panely, které kryjí terasu. Fasáda domu zaujme černou barvou z opalovaného dřeva. Výhled velkými okny samozřejmě směřuje k vodě.
„Lehce svažitý pozemek se nachází v přímé blízkosti vodní nádrže Lipno. Umístění stavby na parcele je zvoleno tak, aby hlavní obytný prostor nabízel výhled na vodní hladinu. Dům svou hmotou odkazuje na typologii původních šumavských chalup. Černá fasáda z opalovaného modřínu kontrastuje se světlým interiérem kompletně vyrobeným ze smrkové biodesky,“ uvádí architekti.
„Dřevostavba je založena na kamenné platformě, která objekt ze třech stran lemuje a vytváří krytou i nekrytou terasu. Dispozice přízemí stavby je navržena jako otevřený vzdušný prostor propojený s exteriérem, který je ve své hlavní části převýšený až k hřebeni střechy. V podkroví se nachází dvě ložnice a galerie. Pro pocit bezpečí a soukromí jsou v přízemí navržené pohyblivé posuvné dřevěné okenice. Přírodě blízké zahradě dominuje vzrostlý dub bahenní,“ dodávají.
I když se objekt nazývá chatou je svou rozlohou i hmotou v podstatě rodinným domem s ekonomickou výstavbou a ekonomickým interiérem. Projevuje se to především v hodnotě vybavení, které je skromné, ale na chatu stále nadstandardní. Příjemné je použití dřeva v interiéru i barevný akcent v podobě židlí. Ty však mohly být v jiné trochu hřejivější barvě. Skvělým prvkem jsou pak krbová kamna, která zajišťují hřejivý pocit v chladných dnech.
Čtěte související článek na DesignMag.cz
Zahradní pavilon je usazen uprostřed vzrostlé pražské zahrady a umožňuje vyklopení celé jedné stěny
Čtěte další články na téma bydlení a chata
Foto: Filip Šlapal
Zdroj: Artikul