11. srpna 2024 –– architektura –– Ondřej Krynek
Bangladéšská architektka Marina Tabassum navrhla malý a extrémně nízkonákladový domek Khudi Bari, který je sestavován a případně demontován ručně bez použití elektřiny. Domků, které odolají i výkyvům počasí z důvodů klimatických změn, bylo postaveno více než sto a další se připravují. Jeden z takových nyní vyrostl v německém Weil am Rhein v kampusu značky Vitra.
„Povodně v Bangladéši, které jsou v důsledku klimatických změn stále častější, pravidelně nutí stovky tisíc lidí hledat nové bydlení. Právě v tomto kontextu vyvinula Marina Tabassum se svým týmem Khudi Bari: tato malá stavba je cenově výhodnější než dosavadní řešení a je navržena tak, aby mohla být postavena, demontována, přepravena a znovu postavena jinde bez jakékoliv odborné asistence,“ uvádí zástupci značky Vitra, která svůj domek postavila v kampusu vedle budov od slavných světových architektů.
„Khudi Bari je konstrukce složená z trojúhelníkových prvků vyrobených z lokálních materiálů, jako je bambus, kombinovaných s ocelovými spoji vyrobenými v malých dílnách. Tyto spoje určují geometrickou strukturu domu. Čtvercový rám slouží jako základ a je vsazen do země, zatímco větší podobný rám funguje jako horní patro. Systém je doplněn sedlovou střechou z plechu. Jakmile je základní konstrukce nainstalována, přidávají se panely a lehké zástěny, které uzavírají obyvatelný prostor. Horní patro poskytuje útočiště v případě náhlých povodní – a pokud je půda odplavena, Khudi Bari může být demontován, přepraven a znovu postaven na jiném místě,“ dodávají s tím, že Vitra Campus je může navštívit i veřejnost a ročně to tak dělá stovky tisíc zájemců.
Čtěte související článek na DesignMag.cz
Wallmakers za tříminutovou procházku posbírali 1 425 pneumatik a postavili z nich pavilon
Čtěte další články na téma bydlení a ekologie
Foto a zdroj: Vitra