12. srpna 2024 –– architektura –– Ondřej Krynek
Přestavba stodol na bydlení nebo jiné využití je obzvlášť v České republice velmi častá už pro charakter staveb a jejich duši. Jednu takovou stodolu přestavěli v jedné malé obci v Plzeňském kraji architekti z ateliéru A2F. Kamenná stavba s tlustými zdmi posloužila jako schránka uvnitř které vznikl moderní dům. Zajímavý je prosklený štít i příjemné propojení interiéru se stavbou a okolní zahradou. Výsledek je skvělý.
„Stávající budova stodoly, postavená pravděpodobně na konci 19. století, byla postavena s pevnými, 60 cm silnými zdmi z polního kamenného zdiva. Jedna ze štítových stěn byla zbouraná, aby se otevřel výhled směrem do zahrady a dovnitř pronikl dostatek světla. Mezi stávající stěny byla umístěna nová konstrukce z masivního dřeva, aniž by bylo nutné zdivo rozsáhle izolovat. Kardinální body a propojení se zahradou byly hlavními rozhodujícími faktory pro umístění využití v rámci budovy. Obytné prostory jsou uspořádány tak, aby byla optimálně využita jižní fasáda. Je navržena jako celoprosklená fasáda a maximalizuje propojení vnitřních a vnějších prostor,“ uvádí architekt Filip Nosek.
„Fasáda je odsazena o cca 1,5 metru, aby byla zajištěna dostatečná ochrana před sluncem. Toto uspořádání chrání interiér před zvědavými pohledy a užívání budovy je zvenčí sotva viditelné. V zadní části se nachází dílna s možností budoucího rozšíření v horním patře, které je propojeno vnitřním mostem. Obytné prostory jsou uspořádány kolem vnitřního jádra, v němž jsou v přízemí umístěny služby budovy a v horním patře koupelna. Z horního patra je přes širokou terasu přístupná také zahrada. Díky tomu, že je fasáda chráněna před pohledy, se ze všech obytných a spacích prostor, ale zejména z koupelny, naskýtá působivý výhled do krajiny,“ dodává.
Interiér je celý obalen do dřeva a to nábytek, podlahy i stropy. Bělením obkladových desek pak nastal efekt lehkosti svěžesti. Interiér působí příjemně, ale nedá se zbavit pocitu šetření při výbavě nebo výběru interiérového designéra. Prostoru by totiž slušela netechnická svítidla, která by mohla být třešničkou na dortu jinak velmi povedené stavbě, které se dají zvenčí vytknout jen bílé rámy ve štítové stěně, které zde zbytečně svítí. Projekt byl přihlášen do České ceny za architekturu, kde se do finále nedostal.
Čtěte související článek na DesignMag.cz
Původní hospodářské stavení z počátku 19. století se citlivě proměnilo na Farní stodolu Hostivař
Čtěte další články na téma bydlení a konverze
Foto: Ester Havlová
Zdroj: A2F Architekten