25. srpna 2024 –– architektura –– Ondřej Krynek
Asi šestitisícové východočeské město Letohrad se od minulého roku může pochlubit novým domem kultury. Původní stavbu z roku 1969 architekti dva roky přestavovali z exteriéru i interiéru a to k nepoznání. Původně socialistická šedá hmota s ještě strašidelnějším interiérem se proměnila na moderní místo pro konání nejrůznějších kulturních a společenských akcí. Výsledek je až na pár detailů velmi dobrý.
„Část budovy nově využívá Základní umělecká škola Alfonse Muchy, jejíž náplň má přirozeně blízko ke kulturnímu životu. Obě části mohou fungovat zcela samostatně, ale funkčně i provozně se vzájemně podporují a vytváří společnou synergii. Celá stavba nově nabízí celkem 3 společenské sály se svébytnou atmosférou i specifickými parametry, navíc s možností paralelního provozu. Provozovatel má možnost průběžně měnit využití a konfiguraci jednotlivých sálů. Přirozeně tak může optimalizovat mj. rozsah nezbytného zázemí i provozní náklady,“ uvádí architekti z ateliéru Architekti In a Atelier 99.
„V rámci rekonstrukce stavba získala kultivovaný civilní předprostor, na úkor původního parkoviště. Změnou řešení se podařilo mj. ucelit pěší trasy, např. do blízkých škol. Původní vstupní schodiště budovy bylo nahrazeno měkce stoupající bezbariérovou plochou, na kterou přímo navazuje nově řešený foyer i vstup do školy. Vstupy jsou kryté hmotou přístavby a střešním přesahem. Prostorné závětří, situované na komunikačních trasách, slouží jako živé místo setkávání, podpořené zahrádkou kavárny. Foyer, uvolněný od řady původních bariér, teď logicky a přehledně propojuje všechny veřejné části budovy. Sem je soustředěný veškerý návštěvnický servis, odtud jsou přímé vstupy do hlavního sálu i propojení do sálu komorního. Po schodišti je přístupný balkon a taneční sál – dělitelný mobilní stěnou,“ dodávají.
Asi nejpovedenější na stavbě je přístavba v podobě průčelí, které rozšířilo hlavní multifunkční sál, přidalo přístřešek v podobě převisu a celou hmotu se podařilo odlehčit postavením na sloupy. Interiér celý působí nadčasově, hřejivě a moderně Jediné, co by se dalo vytknout je použití vzorovaných koberců v hlavním sále s jevištěm a pevnými červenými sedadly, které je opravdu výrazným krokem vedle. Projekt byl přihlášen do soutěže Česká cena za architekturu, kde se do finále nedostal.
Čtěte související článek na DesignMag.cz
Na návsi v obci Máslovice vzniklo skvělé komunitní centrum spojené přes náves s hospodou
Čtěte další články na téma rekonstrukce
Foto: Jiří Bednář
Zdroj: Architekti In