11. září 2024 –– architektura –– Ondřej Krynek
Jihočeské město Prachatice proměňuje centrum města. Po nedávné dramatické přestavbě letního kina přišel na řadu i přiléhající Štěpánčin park, který byl založen v roce 1881 jako zahrada a v druhé polovině 20. století se stal veřejným parkem. Zanedbaný prostor se proměnil do současné a nenásilné podoby s posezením, květinami, udržovanou zelení, kamennými zídkami, opraveným altánem a žulovými i mlatovými cestičkami. Tak by měl vypadat park pro 21. století.
„Hlavní myšlenkou je propojení parku s městem a vytvoření míst pro různé aktivity a zážitky. Park se skládá ze dvou částí: historické části, která navazuje na původní zahradu a rozvíjí její kompozici a vegetaci, a moderní části, která využívá svažitý terén. V historické části parku se nachází velkorysý pobytový trávník s dubovými hranoly, který slouží jako místo pro odpočinek, pikniky a hry. Odpočívadlo na slunci před kamennou zdí plní funkci alternativního pobytového centra,“ uvádí architekti z ateliérů M2AU a Grupeto.
„V centru se nachází dřevěný altán, který je doplněn vodním prvkem. V okolí altánu jsou umístěny skryté přípojky pro stánkaře, které podporují konání tradičních i nových společenských události, jako jsou Slavnosti solné Zlaté stezky, vánoční trhy, koncerty, výstavy a další možné využití místními spolky. Historická část parku je tvořena především kamennými prvky dlažeb, schodišť a zídek. Staré stromy jsou doplněny květinovými záhony, které dotvářejí romantickou atmosféru a dodávají parku barvu a vůni. Moderní část parku umožňuje pohyb po svazích a nabízí různorodé výhledy na park i město. V této části parku jsou použity moderní materiály, jako je pohledový beton, kov a dřevo, které kontrastují s historickou částí parku. Návštěvníci mohou využít rovinatý plac pro míčové hry nebo sledovat dění z vyhlídky nad svahem. Součástí je vybudování nových tras a schodišť, které vytváří tolik chybějící pěší propojení,“ dodávají.
Výsledný dojem z parku, který má rozlohu 11 950 metrů čtverečních, je perfektní. Revitalizace dala celému prostoru nenásilný ráz, kde nejsou tvořeny žádné omezující bariéry, ale line se tu jen harmonická kombinace přírodních materiálů, stromů, květin, trávy a cest. Vhodně je pracováno s původními prvky a vhodně je začleněn i mobiliář nebo třeba subtilní konstrukce zábradlí. Přesně takto by měl vypadat park pro 21. století ať už stojí ve městě nebo kdekoliv.
Čtěte související článek na DesignMag.cz
Letní kino v Prachaticích má po rekonstrukci komfortnější kapacitu a nové částečné textilní zastínění
Čtěte další články na téma park a Prachatice