17. září 2024 –– architektura –– Ondřej Krynek
V západočeském městě Chodov, které s více jak 12 tisíci obyvateli najdete nedaleko Karlových Varů, přestavěli vyhořelý panelový objekt na městskou knihovnu. Původně sloužil objekt přilehlé poliklinice, ale jeho využití se měnilo, naposledy byl výrobnou knedlíků, která vyhořela. Hmota objektu byla v podstatě zachována, jen byl proměněn k nepoznání. Přistavěna byla komunikační věž a interiér pak nabízí komfortní služby knihovny.
„Struktura původního objektu předjímá funkční rozdělení objektu po jednotlivých objemech – severní část objektu je věnována dospělému oddělení, doplněnému o kavárnu a vstupní část, jižní část objektu je věnována dětskému oddělení, které je v patře doplněno o minimalizované administrativní zázemí knihovny s komunitní kuchyňkou. V suterénu je situován multifunkční sál s nezbytným zázemím a technická místnost. Sociální zázemí objektu jsou umístěna uprostřed dispozice tak, aby se maximálně využil prostor přirozeně osluněný denním světlem, komunikační jádro je umístěno na střihu obou objektů,“ uvádí architekti z Ateliéru Kopecký.
„V rámci projektu bezprostředního okolí jsou navrženy 3 typy veřejného prostoru: 1) vstupní – velkorysá vstupní platforma, kde je možné pořádat výstavy; 2) klidný – zastíněná klidná terasa, navazující na dětské oddělení a 3) slavnostní – pochozí terasa na střeše porostlé extenzivní zelení. Fasády abstrahované do pilířů a stropních desek naznačují významnou městskou funkci budovy – knihovny. Velkorysé otvory ve fasádě umožňují přímý kontakt mezi exteriérem a interiérem budovy. Probourání stropu a světlík uprostřed každé z budov umožňují prosvětlení dispozice a navozují pocit velkorysého prostoru v mezích nízké světlé výšky původní konstrukce,“ dodávají.
Interiér je povedený díky nadčasovému vybavení. Hodně mu pomáhají vertikální úzká okna na celou výšku podlaží a také jejich četnost. Knihovny na knihy pak hezky vyplňují každou volnou stěnu, mezi které je výhled do okolní zeleně. Vybavení je ekonomické, přesto zcela patřičné k veřejnému prostoru a využití. Nechybí například sedací pytle pro komfortnější čtení. Projekt konverze byl sice přihlášen do České ceny za architektur, ale do finále se nedostal.
Čtěte související článek na DesignMag.cz
Přízemní panelový objekt z 80. let v Palkovicích se proměnil k nepoznání na obecní dům služeb
Čtěte další články na téma knihovna a konverze
Foto: Takuu
Zdroj: Ateliér Kopecký