18. září 2024 –– architektura –– Ondřej Krynek
V obci Suchomasty, kterou s asi pěti sty obyvateli najdete nedaleko Berouna, již nestačila kapacita současné mateřské školy a bylo rozhodnuto o nutnosti změny. Staré hospodářské stavení v obci bylo rekonstruováno a byla k němu přistavěna nová hmota s dřevěnou fasádou a zelenou střechou. Výsledkem je moderní stavba včetně příjemného interiéru, kam prostupuje hodně přirozeného světla.
„Nakonec se z pouhé přístavby třídy stala komplexní úloha včetně stavebních zásahů do původní školky. Z původní budovy byl odstraněn nános přístaveb, prodloužením sedlové střechy byla budova sjednocena do jednoho objemu a v neposlední řadě byl z fasády odstraněn pastelkový nátěr zateplováků 90. let. Stará budova, více uzavřená, teď slouží nejmladším dětem. Ty mají striktně odděleny jednotlivé funkce a prostory – hernička s velkým sedacím oknem do zahrady, jídelna, spací místnost. Starší děti mají v nové přístavbě jeden volně plynoucí, jednoduše dělitelný prostor s vestavěným patrem v převýšené části, který umožní variabilnější výuku a hru dětí,“ uvádí architekti z Ateliéru Kopecký.
„V nové části je kladen důraz na přirozené osvětlení, přírodní materiály, propojení se zahradou. Přístavba je jednoduchá, vzdušná obdélníková hmota o rozměrech ca 10×15 etrům, je pohledově skryta za původní budovu MŠ. Zelená střecha splývá se zahradou, aby větší hmota přístavby pohledově nenarušila drobné měřítko jádra obce. Okna se sníženým parapetem propojují novou třídu se zahradou, přímý přístup do ní je možný přes zastřešenou hrací terasu, která je spojená s třídou velkým posuvným oknem. Přístavba je navržena z udržitelných materiálů – dřevěná konstrukce zateplená tepelnou izolací na bázi dřeva, opláštěná modřínovým laťováním, uvnitř přírodní marmoleum a nábytek z biodesek z tuzemského dřeva. Barevnost do prostoru přinášejí hrající si děti a jejich výrobky,“ dodávají.
Výsledný dojem ze stavby je skvělý a to díky opravě původní budovy, která dodává škole vesnická ráz a opticky vytváří základnu. Přístavba je na vesnické poměry hodně výrazná, ale odlehčená právě dřevěnou fasádou a hlavně zelenou střechou. Plochá střecha je narušena nečekaným stoupáním a světlovody, které do interiéru přináší dostatek přirozeného denního světla. Interiér je pak barevný, ale vcelku decentně, odstíny nejsou tak křiklavé, jak bohužel v podobných zařízeních bývají. Jednotlév místnosti zjemňuje dřevo.
Čtěte související článek na DesignMag.cz
V parku na okraji Humpolce vyrostla z bílých kostek Mateřská škola Podhrad
Čtěte další články na téma škola a konverze
Foto: Takuu
Zdroj: Atelier Kopecký