23. září 2024 –– architektura –– Ondřej Krynek
Místo zarostlého svahu u rušné ulice Libocká v Praze pod oborou Hvězda vyrostla nepřehlédnutelná trojice domů. Domy tyčící se nad podpůrných sloupech mají bílou fasádu a bílou střechu. Tři hmoty o rozdílných velikostech se vedle sebe nespojeně vlní a tvoří výrazný prvek. Architektura domů, jejich zahrady i ploty naznačují, že interiér bude vypadat stejně zajímavě.
„Všechny tři objekty jsou vizuálně vyzdviženy o podlaží nad úroveň parteru; bílé archetypální abstrahované hmoty tedy pomyslně levitují nad půdorysně menším a materiálově odlišeným spodním podlažím. Kombinována je prostá bílá vápenná omítka, přírodní dřevo (svislé laťování upravené olejem) a bílý děrovaný vlnitý plech. Tyto materiály jsou v exteriéru ještě doplněny o zámečnické detaily z pozinkované oceli a šedě lakované plaňkové uliční oplocení. Vyvýšená pozice v terénu, celé jedno obytné podlaží v kontaktu se skalní stěnou a nabídka výhledů na Liboc i do dálky na šárecké skály znamenaly, že na sever, do rušné úzké ulice, bylo potřeba mít okna. A rámovat výhledy! Na první pohled náhodně navržená kompozice různých typů a rozměrů oken v uliční fasádě má právě tento důvod – bezrámová zasklení v líci fasády vymezují výhled, často na libocký kostel, či na obzor, jemuž dominuje příroda Divoké Šárky. Zahradní fasády domů jsou maximálně otevřené do přírody rozměrným bezrámovým prosklením,“ uvádí architekt Martin Čeněk.
„Všechny tři stavby mají dvě běžná obytná podlaží a podkroví. Spodní podlaží slouží u obou rodinných domů jako vstup, u středního bytového domu se zde nachází společné zázemí a nástup na centrální exteriérové schodiště, které spolu s výtahem obsluhuje vstupní podlaží bytových jednotek – dvou mezonetů a dvou podkrovních bytů. Rodinná vila investora je charakteristická odlišným řešením zahradní partie, kde je doplněna o objemy vnitřního bazénu a venkovní kuchyně s vegetačními střechami mezi sebou vymezujícími terasu,“ dodává.
Interiér domů s celkovou užitnou plochou 1 396 metrů čtverečníchse různí. Nahlédnout můžeme prostřednictvím fotografií do domu investora, kde je dominantní betonové točité schodiště spojující všechna podlaží do jednoho. Interiéru dále dominuje dřevo na podlahách a vestavěném nábytku. Čistotu rozbíjí lehce pohledový beton na stropech a velká série hodnotného moderního umění od různých současných tvůrců. Největším pokladem je pak výhled na přilehlý kostel.
Čtěte související článek na DesignMag.cz
Mathieu Lehanneur vytvořil apartmán v podkroví Musée d’Orsay zdobený velkými hodinami
Čtěte další články na téma bydlení a Praha
Foto: Martin Čeněk a Marek Jehlička
Zdroj: Martin Čeněk