5. listopadu 2024 –– architektura –– Ondřej Krynek
Na okraji půlmilionového mexického města Morelia byl dokončen dům Shi, kterému architekti z místního ateliéru HW Studio dali minimalistické tvary dvou spojených hmot. První masivní se nad roklí tyčí jako neprostupná stěna z kvádrů. Druhá vykukující do rokle je pak odlehčená ze dvou horizontálních bílých desek s téměř neviditelným prosklením.
„Kamenný objem vertikálně propojuje vstup a garáže se zbytkem domu, který je zasazen do tohoto rušivého bílého, abstraktního, a dokonce vyzývavého objemu, který se snaží o vizuální rovnováhu mezi přírodním a umělým. V některých východních kulturách se věří, že k intenzivnímu prožitku jakéhokoli jevu je třeba postavit vedle sebe dva protiklady; tento dům by mohl být cvičením v setkání těchto dvou protikladů: barokní hory, oplývající vegetací, a dvou platónských objemů,“ uvádí architekti Rogelio Vallejo Bores a Oscar Didier Ascencio Castro.
„Dům se od sousedů uzavírá slepou stěnou. Otevírá se směrem dopředu a na jednu stranu, kde se rozkládá golfové hřiště a přírodní rezervace, která je horizontálně orámována něčím tak jednoduchým, jako je podlaha a střecha rozprostírající se po celé délce obývacího pokoje, jídelny a kuchyně. V této části domu slouží architektura jako rám, který zdůrazňuje krásu rokle. K tomuto účelu využíváme Engawu neboli vnitřní a vnější prostor obklopující celou prosklenou plochu, jehož cílem je rozptýlit světlo a vyvolat plynulý přechod mezi horou a samotným domem. Ložnice a soukromé prostory však zůstávají v ústraní, bez oken do exteriéru. Potřebné osvětlení je přijímáno přes dlouhý dvůr, intimní místo setkávání rodiny, které se s okolím spojuje pouze prostřednictvím oblohy,“ dodávají.
Hlavní dominantou domu s celkovou užitnou plochou 440 metrů čtverečních je centrální společenský prostor vznášející se částečně nad roklí. Hmota domu posazená na pilířích je podsypána zeminou z výkopu domu, což mu dodává silný dojem ukotvení i lehkého vznášení se. Díky proskleným plochám bezrámovými okny působí vila ladně a nadčasově. Interiér je extrémně střídmě zařízený a laděný do přírodních tónů. Náklady na stavbu byly vyčísleny na 500 tisíc dolarů, tedy asi 11 milionů českých korun.
Čtěte související článek na DesignMag.cz
Rodinný dům Enso II je kompletně celý postaven kamene a snaží se splynout s okolím
Čtěte další články na téma bydlení a Mexiko
Foto: Cesar Bejar
Zdroj: HW Studio