6. ledna 2025 –– architektura –– Ondřej Krynek
Na severovýchodě lucemburského hlavního města Lucemburk vyrostla nová vodárenská věž a vyhlídková plošina. Navrhl ji v mezinárodní architektonické soutěži místní ateliér Temperaturas Extremas a stojí na okraji lesa na pomezí s novou rezidenční čtvrtí. Vodárenská věž je složena ze dvou tanků na 600 a 400 litrů vody, které jsou dále obaleny ocelovou konstrukcí s dřevěnými prkny, jenž mají nabízet útočiště ptákům a další zvěři. Lidé je pak mohou chodit pozorovat.
„Úkolem bylo začlenit do křehkého prostředí nádrž na pitnou vodu o objemu 1000 metrů krychlových a výšce 50 metrů. Za tímto účelem je vytvořen program, který po prostudování podmínek lesa a jeho vztahu k ostatním lokalitám Natura 2000 zahrnuje prostory nejen pro místní ptáky, ale také útočiště pro sezónní druhy. Stejně tak stavba zohledňuje živočišné a rostlinné druhy a má poslání stát se jen dalším stromem v lokalitě. Její reflexe tedy přesahuje lidské potřeby a stává se tak projektem, který je více než lidský. Program je rozdělen do dvou objemů navržených podle nejpřísnějších technických specifikací. Prvním z nich je hrubý, prefabrikovaný betonový plášť, v němž jsou ve vhodném pořadí v různých výškách a s přesnou orientací instalována hnízda vlaštovek; v tomto objemu je také vybudováno hnízdo pro sokola stěhovavého ve výšce 50 metrů. Materiály i polohy byly studovány skupinami přírodovědců a ornitologů, kteří doplňují projektový tým,“ uvádí architekti.
„Druhý objem je potažen korkem, který působí jako tepelně izolační vrstva proti nádrži na vodu. Na tomto prvku je postaven druhý prodyšný plášť z neošetřeného modřínového dřeva. Tento dřevěný plášť usnadňuje hnízdění sezónních druhů a jsou na něm umístěny budky netopýrů. Tento dřevěný plášť bude časem porostlý vegetací, čímž se vybuduje doplněk místního ekosystému. Přízemí je chráněno propustným kovovým pláštěm, který působí jako zábrana proti vniknutí do strategické infrastruktury. Vnější i vnitřní dlažba v tomto prostoru je z beraněné hlíny a jeho střecha se rovněž stane prvkem vegetačního krytu. Na druhé straně je studováno zachycování dešťové vody, která je skladována venku. Stručně řečeno, vzniká přísně kontextuální projekt, který kráčí s přírodou,“ dodávají.
Na projektu je příjemný jeho přesah. U obytné čtvrti nebyl postaven jen podzemní nebo obyčejný nadzemní vodojem, ale výrazná architektura, která se má stát místem pro výlety, setkávání, procházky a hlavně rozvoj a podporu přírody. Také design stavby používající jednoduché tvary a výhled pohlcení zelení je přesně to co se k moderní jinak bezduché čtvrti skvěle hodí. Dobře nenásilné je také okolí fungující jen jako mlatová cesta a pár poházených kmenů místo laviček.
Čtěte související článek na DesignMag.cz
Na jihozápadě Švédska vyrostla vodárenská věž Våga Water Tower z osmi betonových vln
Čtěte další články na téma rozhledna a Lucembursko
Foto: Miguel Fernández-Galiano
Zdroj: Temperaturas Extremas