5. února 2025 –– architektura –– Ondřej Krynek
Další pěknou českou konverzí je Dřevák v Řevnicích, kde se podařilo zachránit před zbouráním a proměnit bývalý nádražní sklad z 19. století na galerii, taneční a kulturní sál. Dřevěná budovy prošla citlivou rekonstrukcí a architekti jí přidali také několik předělaných dopravních kontejnerů, jenž fungují jako doprovodné stavby, konkrétně toalety, kiosek nebo knihovna. I jejich přestavba se povedla.
„Dřevák stojí podél první koleje, po delších stranách má dřevěné nákladové rampy, z čela má masivní kamennou rampu, kterou se pro odvoz vlakem překládaly objemnější komodity. Jedná se o jednoduchou, jednotraktovou typovou dřevostavbu zastřešenou sedlovou střechou s výraznými přesahy. Cílem rekonstrukce bylo zachovat charakter původní stavby včetně jejího velkorysého vnitřního prostoru. Některé části stoletého objektu musely být při rekonstrukci rozebrány a jednotlivé dřevěné i kamenné prvky byly repasovány nebo doplněny. Tepelná izolace je nově položena v podlaze, střeše a v části stěn, tam kde to dovolily původní obklady z prken. Původní architektura je obohacena několika snadno identifikovatelnými zásahy. Nový vstup byl vytvořen vložením repasovaného lodního kontejneru. Vytváří novou dominantu, poskytuje prostor pro vstupní zádveří, vymezuje místo pro malý bar a v podkroví malou galerii, kam lze uložit židle. Do sálu byl umístěn nový krb opláštěný ocelovým plechem se zaoblenými hranami. Ochrana kouřovodu z perforovaného plechu navazuje na vlakovou tématiku. V krbu se topí dřevem z obecního lesa. Voda ze střechy je sváděna do dešťové jímky s možností využití pro závlahu okolních okrasných záhonů a zeleně,“ uvádí architekti z ateliéru Sodomka Sodomková Architekti.
„Další tři použité repasované lodní kontejnery slouží jako zázemí kulturního sálu a stojí každý samostatně vedle něj. Srozumitelně vyjadřují, co je původní a co nové. Jejich obálka z ocelového trapézového plechu je v kontrastu k původnímu prkennému Dřeváku, materiálově ale navazuje na železné vagóny, které každou chvíli projíždějí kolem. Kontejnery jsou zateplené, jejich okna mají zaoblené rohy jako ve vlaku. Každý kontejner má svoji výraznou barevnost, která se opakuje i v jeho interiéru. Podélná i čelní rampa byly směrem do ulice doplněny o průběžný sedací/přístupový stupeň. To stavbu významně propojilo s veřejným prostorem. Vůbec celé venkovní prostranství Dřeváku se díky místu k sezení pod střechou i pod nebem stalo oblíbeným místem pro pobyt lidí i mimo dobu konání akcí. Mimořádně výhodné je totiž umístění stavby: vedle vlakového nádraží a naproti přestupnímu uzlu regionálních autobusů, v blízkosti parkoviště i pár kroků od centra Řevnic,“ dodávají.
Celková užitná plocha staveb je 207 metrů čtverečních, což je dostatečné pro menší kulturní a společenské akce. Může se tu však konat a již konalo mnoho dalších událostí jako mše, svatba, bazar nebo beseda. Objekt vlastní město, ale pečuje o ní místní Základní umělecká škola. Na výsledku je vidět, jak záchranu i takové stavby je možné dostat do města užitečný prostor, který má navíc duši. Doufejme v záchranu podobmných staveb a další podobně povedené konverze.
Čtěte související článek na DesignMag.cz
Na návsi v obci Máslovice vzniklo skvělé komunitní centrum spojené přes náves s hospodou
Čtěte další články na téma konverze a galerie
Foto: BoysPlayNice
Zdroj: Sodomka Sodomková Architekti