3. dubna 2025 –– architektura –– Ondřej Krynek
Na místě bývalého sportoviště v Maďarsku by mělo vzniknout nové Muzeum přírodní historie. Ve dvousettisícovém maďarském městě Debrecín jej uprostřed lesů navrhl dánský architektonický ateliér BIG. Muzeum, které je částečně zapuštěné pod zemí, tvoří několik kopců, které se překrývají podobně jako stezky. Jako konstrukční materiál bylo použito dřevo.
„Muzeum nahradí stávající instituci v Budapešti a podpoří tak vládní vizi vytvořit z Debrecínu do roku 2030 klíčové regionální centrum. V budově, kterou zadalo muzeum a ministerstvo kultury a inovací, budou umístěny stálé a dočasné výstavní sály, vzdělávací a výzkumná zařízení, veřejné prostory a zázemí, čímž vznikne nová kulturní a vědecká destinace ve východním regionu Maďarska,“ uvádí k návrhu ateliér BIG.
„Přírodopis je mi blízké téma – tak blízké, že jsem svého nejstaršího syna pojmenoval Darwin. Proto je mi velkou ctí, že mi bylo svěřeno autorství Maďarského přírodovědného muzea ve velkém lese v Debrecíně. Náš projekt je koncipován jako průsečík cest a linií. Protínající se stuhy krajiny se překrývají a vytvářejí řadu výklenků a stanovišť, sálů a galerií, v nichž se v plynulé návaznosti mísí vnitřní a vnější, intimní a mastodontní. Výsledkem je kopec vytvořený člověkem na lesní mýtině; geometricky čistý, ale přesto jemně organický – vhodný domov pro zázraky přírodního světa,“ řekl architekt Bjarke Ingels z BIG.
Interiér je koncipovaný jako otevřené prostranství, kde se jednotlivé výstavní prostory mezi sebou prolínají. Velká vstupní hala funguje jako kompas. Výstavní prostory, kde jako hlavní materiál dominuje dřevo, doplňuje galerie pro dočasné výstavy, galerie, vzdělávací centrum, herní prostory, laboratoře pro studenty i rodiny s dětmi. Velkým lákadlem bude také restaurace s výhledem do lesa.
Čtěte související článek na DesignMag.cz

Bělehrad přestaví bývalou továrnu na papír z roku 1924 na fascinující Nikola Tesla Museum
Čtěte další články na téma BIG a muzeum
Foto a zdroj: BIG