18. dubna 2025 –– architektura –– Ondřej Krynek
Už v roce 2030 se má otevřít Muzeum železnice a elektrotechniky v Praze. V areálu Masarykova nádraží v bývalých dílnách a depech z roku 1845 bude po vcelku ještě citlivé konverzi otevřeno muzeum. Původní historické budovy budou opraveny a zastřešení skleněným přístřeškem nad současným kolejištěm mezi objekty. Přistavěna bude také jedna dominantní kostka, která výraz celého historického komplexu budov výrazně přehluší. Návrh na vybudování muzea byl schválen před 25 lety.
„Protože celek Masarykova nádraží představuje nejstarší a nejrozsáhlejší ucelený soubor historických železničních staveb v České republice a je významnou kulturní památkou, připravované novostavby a vestavby, sloužící k navýšení expoziční plochy, musí plně respektovat historickou hodnotu areálu. Zároveň je plánováno areál doplnit o hodnotný prvek moderní architektury. Vnější vzhled území je současně výrazně potlačen komunikačními stavbami z konce 20. a počátku 21. století,“ uvádí Národní technické muzeum, které celý projekt bude realizovat.
„Návštěvníci se mohou těšit na expozici Železničního muzea NTM Dvě století železnic, která bude prolínat železniční historii s hospodářskými, sociálními, politickými a ekonomickými dějinami českých zemí. Její součástí také bude expozice hnacích stojů, tedy prezentace části sbírky NTM, která je nejvýznamnější sbírkou historických kolejových vozidel u nás. Muzeum elektrotechniky ve své expozici Svět v sítích. Elektrotechnika, elektronika a informační dálnice představí mnohovrstevnatý historický vývoj elektrotechniky a informatiky i přidružených oborů i jejich zásadní vliv na utváření české společnosti v jednotlivých sledovaných etapách vývoje,“ dodává k projektu s plánovanou cenou 1 680 milionů korun.
Na lukrativním místě v centru města, které však bohužel značně poznamenáno magistrálou a všudypřítomnými silnicemi i a křižovatkami, bude největší dominantou skleněná střecha nad kolejišti usazená na výrazné ocelové konstrukci. Hlavním trnem v oku bude nová více jak čtyřpodlažní budova s expozicí elektrotechniky, jenž má být obyčejnou kostkou čnící do výšky nad historické budovy. Naštěstí bude zachován starý cihlový komín a většina původních budov.
Čtěte související článek na DesignMag.cz

V Praze u Masarykova nádraží byl dokončen komplex budov Masaryčka podle návrhu Zahy Hadid
Čtěte další články na téma konverze a muzeum
Foto a zdroj: NTM