20. května 2010 –– architektura –– Ivana Kolomazníková
Motiv fasády polského pavilonu na Expo 2010 v čínské Šanghaji je odkazem na tradice a lidové umění. Vychází z polského umění a vystřihávaného papíru, který je poskládán do celkové hmoty pavilonu. Vystřihávaní papíru odkazuje na polskou tradici zdobení příbytků vzorovaným papírem. Tradice a umění tak byly přeneseny do moderní architektury pavilonu.
Autory polského pavilonu jsou mladí architekti z ateliéru WWA Architects z Varšavy. Jeho tvar, s mnoha šikmými rovinami odkazuje na přeložený list papíru a tím vytváří geometricky zajímavý i flexibilní vnitřní prostor a zesiluje dojem lehkosti celé struktury. Výsledný tvar spíše připomíná moderní plastiku a napříč svému tradičnímu motivu představuje příklad moderního myšlení v polské architektuře.
Vstup do pavilonu vznikl nadzdvižením jednoho z rohů pavilonu a nachází se na boční straně náměstí, mezi jinými evropskými pavilony. Dílčí části střechy poskytují přirozenou ochranu před sluncem nebo deštěm. Hlavním cílem autorů bylo vyvolat překvapivý a přitažlivý výraz, který bude mezi desítkami ostatních pavilonů okamžitě rozpoznatelný. Přímo autoři popisují záměr jako: „Znova rozpoznatelný a vzpomínek schopný kulturní ideogram.“
Expozice pavilonu vytváří pro návštěvníky cestu, která je logicky provede po celém prostoru. Podél informačního centra, restauraci a obchodu se dostaneme do nejvyšší částí expozice – do hlavního prostoru. Zde se nacházejí stěny fungující jako obrazovky, na nichž se promítají obrazy polského městského života, pokračujeme do prostoru, který je věnován budoucnosti města a pak k výstavě polského designu. Trasa pokračuje na vyhlídkovou plošinu a nakonec na střechu pavilonu. Šikmá střecha poskytuje prostor i pro venkovní vystoupení nebo sezení pro návštěvníky výstavy.
Polský pavilon je atraktivní v denním i v nočním světle. Za denního světla prosakují sluneční paprsky dovnitř přes ornament a v noci prosakuje barevné světlo přes ornamenty. Tak pavilón svítí různými barvami, které jsou pro návštěvníka zajímavé a přitažlivé.
Foto a zdroj: Polish Pavilion a WWA Architects